Psychologie

Kdo je největší přítel i nepřítel tradera?

Existuje jedna věc, jeden faktor, který je největším přítelem a současně nepřítelem všech traderů, obchodníků i lidí. Jeho pojem je sice relativní, ale výrazně ovlivňuje úspěch nás všech. Kdyby nebyl, nedokázali bychom si užívat to, co se děje. Když je, žene nás pořád dopředu a když se mu špatně postavíme, vše odkládáme, až uplyne 90 let a nebude kam odkládat.

Už víte, o co jde?

Je to ČAS. Čas je velmi relativní, jeho rychlost je otázkou našich aktuálních pocitů. Bez něj bychom nemohli žít, s ním se nám ale zdá vše dlouhé. A velmi úzce s ním souvisí důležitá vlastnost každého tradera, kterou je vytrvalost.

Čas a vytrvalost

Nedávno jsem měl hovor s jedním člověkem, který si chtěl koupit StrategyQuant. Ptal se na takové klasické otázky, pak ale přišla jedna, na kterou se ptá skoro každý – kolik času zabere, než začne vydělávat? Nejsem zvyklý lidem lhát ani jim mazat med kolem pusy, říkám to na rovinu. Zde se totiž pozná, kdo to s tradingem myslí vážně a kdo pouze hledá cestu k rychlému zbohatnutí. Průměrný trader potřebuje půl roku než program s mou podporou ovládne a naučí se know how. Pak tři měsíce aby udělal základní malé portfolio a půl roku než vybuduje rozumné portfolio a trochu odladí chyby.

Průměrnému člověku to tedy zabere rok a tři měsíce. Nerad to takhle přesně definuji, protože záleží na mnoha faktorech, ale bavíme se o nějakém průměru. Někdo to dokáže za půl roku a někdo nikdy.

Je to hodně? Je to málo? To je relativní.

Z mého pohledu se jedná o naprosto zanedbatelný čas. Co je to 15 měsíců v lidském životě? Představte si, že budete obchodovat dalších 20, 30, 50 let. Co je ve srovnání s tím rok a tři měsíce.

A proto jsem byl překvapen jeho odpovědí, která zněla „Tak dlouho? Tak do toho nejdu.“.

Pokud máte stejný přístup, pak trading ani nedělejte. Můj děda vždycky říkal, že ani pes se rychle nevy… a platí to všude. Vše chce čas a pokud nejste ochotni jej dát svému vývoji, učení a naději na lepší a skutečně svobodný život, pak zůstaňte v práci :).

Pokud jste ochotni ten čas dát, pak vás vítám mezi těmi, co mají velkou šanci stát se úspěšnými tradery!