Komoditní spready

Ztráta, která nebolí

Tak druhý obchod na cukr letos můj účet neosladil. To se v tradingu stává a není to nic výjimečného. Právě naopak. Je dobré, když si trader zvykne i na takové chvíle – chvíle ztrát. Možná se někteří divíte, proč bych psala článek o ztrátě. Měla bych přece na mém blogu psát hlavně o tom, jaké jsou spready skvělé, a že každý obchod je ziskový. Každý můj kolega (a ne jen takový, který obchoduje spready) Vám ale potvrdí, že ztráty patří k tradingu.

Na grafu můžete vidět zhruba můj nákup a prodej spreadu. Po nákupu se spread vydal opačným směrem a setkal se i s mým nastaveným stoplossem, proto jsem pozici uzavřela.

sb

A moje ztráta? 230 dolarů na kontrakt, celkem přibližně 460 dolarů na celý obchod (teď to je asi 4% z mého účtu). Možná se teď ptáte, proč jsem vstoupila do obchodu jen se dvěma kontrakty. Ale pokud jste četli můj minulý článek o tomto obchodě, tak jste zjistili, že jsem ho za „tutovku“ nepovažovala. Viděla jsem v něm velký potenciál, ale také i větší riziko. Proto jsem se rozhodla vstoupit do pozice s menším počtem kontraktů. A jak vidíte, dobře jsem udělala. Tento spread na cukr pokračuje v poklesu, a pokud bych neposlechla můj nastavený risk management, mohla bych ztratit ještě víc.

Zde můžete vidět, že je velmi důležité držet se svého obchodního systému. Vždy vystupte na předem určeném stoplossu a nespekulujte! Určitě nezačínejte přemýšlet nad tím, že co když zítra se spread otočí a již pofičí nahoru a já vydělám? Ano, možná už zítra pofičí, ale možná také ne. Tento spread je toho příkladem.

Já si i přesto myslím, že obchod měl smysl. Nevylučuji, že cukr ješte začne klesat a spread začne na nějakou dobu růst. Ale od mého obchodního plánu jsem i přesto neupustila a ani nikdy neupustím. Je prostě velmi důležité předem si určit ztrátu, kterou můžete za obchod unést a držet se toho. Pokud nastane střet se stoplosem, z obchodu je nutné vystoupit a dále to neřešit.

Je zcela normální, že naše rozhodnutí nebudou mít nikdy 100% úspěšnost. Vidíte to i na mně. Ale vůbec se nestydím o tom psát. Patří to k tradingu. Naopak bych se určitě styděla napsat, že jsem nedodržela obchodní plán, čekala jsem a čekala a nakonec ztráta jako hrom.

Takže moje rada pro všechny tradery – držte se svého obchodního plánu. Nastavte si jasné hranice, které v žádném případě nepřekračujte!

Mě tato ztráta vůbec nebolí. Dodržela jsem všechno, co jsem si stanovila. Jen holt obchod nevyšel. Ale na druhou stranu, je to můj první ztrátový obchod od začátku roku, což znamená, že můj obchodní systém je v pořádku. Nemá sice 100% -ní úspěšnost, ale i přesto je dostatečně ziskový, aby držel můj účet v kladných číslech. A to je to nejdůležitější 🙂