Komoditní spready

Kdo si počká…

Dnešní článek se měl týkat úplně jiného tématu. Ale poté, co tento týden předvedly bull spready ze sójového komplexu, jsem své plány musela změnit. Obrovský pohyb až o 30 bodů za pár dní udělal jeden ze spreadů na sóju. Futures se také nemají za co stydět. Cena sóji vzrostla za jeden týden o 8% a sojový šrot až o 13%. Velký vliv na cenu měl nepochybně i poslední WASDE report.

Nejprve se podíváme na cenový vývoj futures. Už v říjnu jsem příležitosti na sóju a sojový šrot analyzovala ve spreadových reportech, jelikož jsem předpokládala sílící trhy a snahu o růst. Nakonec se můj předpoklad potvrdil a korunku tomu přidal i WASDE report z minulého týdne. Jednou z perliček byla zpráva, že předpokládané konečné zásoby sóji se oproti minulému měsíci snížily až o 14%. Grafy futures hovoří za vše …

Sója spreadový report

Sójový šrot

Na tyto prudké pohyby pochopitelně silně zareagovaly i bull spready. Například spread na sóju ZSN17-ZSX17 za pár dní vzrostl až o 30 bodů, což v dolarovém měřítku znamená až 1 500 dolarů! Úžasné …

Bull spread sója

Kdo si po zveřejnění reportu počkal na tu správnou chvíli a vstoupil do obchodu řekněme při ceně kolem 25 centů, měl by nyní otevřený profit téměř 1 800 dolarů na kontrakt. A jaký by mohl být realizovány RRR? Je to jednoduchá matematika. Při nastavení stoplossu těsně pod support na 15 centech by bylo podstupované riziko ve výši cca 500 dolarů. Realizované RRR = 1 : 3.6. Přímo perfektní obchod.

Podívejme se také na bull spread na sójový šrot. Po zveřejnění mého spreadového reportu trh ještě nějakou dobu setrval v klesajícím trendu. I z toho důvodu jsem technickou analýzu považovala za mírně nepříznivou. Ale pak to opět přišlo – náhlý a prudký růst…

Sójový šrot

I této šance se dalo krásně využít. Například jeden můj student Honza, který odebírá i mé reporty, se neunáhlil a počkal si na prolomení trendu, tzn. na proražení rezistence na klesající trendline. Momentálně se těší ze zisku téměř 300 dolarů po uzavření prvního kontraktu.

Ale abych se vrátila k podstatě chování bull spreadů. U tohoto typu spreadů je velmi důležité si uvědomit jejich pravou povahu. S počátku malé, nenápadné pohyby směřující nepatrně dolů mohou být vystřídány prudkým breakoutem směrem nahoru. Netřeba se proto vůbec divit, pokud do obchodu vstoupíme a ještě nějakou dobu jde spread do strany nebo proti nám. Z toho důvodu se na bull spreadech často volí postupné vstupy s malým objemem.

Nevýhodou bull spreadů je nižší šance na úspěch. Velkou výhodou je ale omezené riziko. Jejich cena totiž už z principu nemůže klesat do nekonečna. A jak jsem psala i v mém reportu, tak například zmíněný spread na sójový šrot se za posledních několik let nepodíval pod hladinu -5.0 centů. Letošní spread se zastavil již na hladině -3.5 centů. Důvodem je struktura trhu a podstata fungování spreadů, kterou jsem už vzpomínala v mnohých článcích.

Sami můžete vidět, že obchodování bull spreadů je skutečně zajímavá strategie. Je ale nutné dobře vědět kdy a jak ji aplikovat. Odběratelé spreadového reportu mají opět tu výhodu, že už v předstihu se dozví o bull spreadech, kde je šance že se bude něco dít. Tak tomu bylo i v případě těchto dvou spreadů.