Komoditní spready

Zisk $300 na sójovém oleji

Před pár dny jsem provedla úpravu portfolia. Rozhodla jsem se totiž uzavřít celou pozici na bear spread ZLH18-ZLZ17 (sójový olej). Hned vysvětlím proč a jaké jsou mé další plány.

COT analýza

Hlavním důvodem byla poměrně velká změna sentimentu u skupiny velkých spekulantů. COT index pozic výrazně klesl pod hladinu 0.3 a proto ho teď považuji spíše za neutrální. V minulosti najdeme i situace, kdy na této úrovni docházelo minimálně ke krátké růstové korekci.

Ještě větší změnu najdeme u druhého COT indikátoru traders index, který vychází z počtu traderů na long nebo na short. Tam jsme se dostali dokonce do mírně přeprodaného teritoria.

Technická analýza

Dlouhodobě se sójový olej pohybuje v downtrendu. Proto aktuální nálada na trhu nemusí nutně znamenat přechod do uptrendu. Může se jednat jenom o krátkodobou růstovou korekci nebo konsolidaci, po které bude cena pokračovat v poklesu. K silnému supportu na 30 centech a pak na 26 centech má cena ještě poměrně daleko.

Z hlediska technické analýzy to tedy není nic hrozného. Jak jsem již psala ve Spreadových reportech, v případě trhu se sójovým olejem často postačí, když se cena pohybuje do strany nebo dokonce mírné roste. I přes to jsem se ale rozhodla vystoupit…

Full carry

Byl tady totiž další signál pro výstup – analýza full carry. Spread je sice stále velmi levný v porovnání s ostatními lety, ale již končí příznivé období s růstovou tendencí spreadu. V následujících týdnech je patrný spíše pohyb do strany nebo dokonce mírný pokles.

Podobně to vidíme i na křivkách průměrů, které do expirace spreadu mírně klesají. Kromě toho mě na nepříznivost následujícího období upozorňuje míra rozptylu za posledních 5 let prostřednictvím červeného kanálu kolem křivky, která také mírně klesá.

Výsledek

ZISK: 300 USD/4 kontrakty

RRR: 1:1.4

Je pravda, že jsem od spreadu čekala víc vzhledem na jeho vývoj v předchozích letech. Ale i přes to jsem spokojená. Jeho průběh byl velice klidný, takže mám za sebou opět další pohodový spreadový obchod se ziskem 🙂

Nový adept?

Tuto příležitost ještě ale úplně nezahazuji. Uvažuji o vzdálenějším bear spreadu ZLN18-ZLH18, který ještě může ze silného contanga vytěžit víc. Full carry ale naznačuje, že spread není tak levný jako v případe bližšího bear spreadu. Výhodnější pro mě bude, pokud modrá křivka (aktuální rok) klesne blíž ke 30%.

Ve spojení s aktuální COT analýzou není již sójový olej pro mě až tak lákavý. Proto si ještě vyčkám na další vývoj. Pokud nastane korekce, nevylučuji, že otevřu malou pozici.

Navzdory tomu, že jsem moje portfolio tak trochu rozbourala, i nadále ho považuji za silné. Moje intermarket pozice je i teď zachována, tzn. proti sobě stojí bull spread a bear spread, které spolu souvisí (viz. minulý článek). Zatím se obě pozice vyvíjejí podle očekávání. Jejich podrobné analýzy najdete ve videokomentáři k poslednímu Spreadovém reportu ZDE.