Komoditní spready

Vaše míry: $390 nebo třeba $3000?

Na nedávné komoditní a spreadové konferenci v Brně se často opakovaly dotazy typu: Jak mi může postačovat pár set dolarů ze ziskových obchodů? Když si můj celkový zisk například za minulý rok sečtu, bylo to cca 3 000 dolarů. Je to málo nebo hodně? Pro mnohé možná málo. A mnozí se na konferenci divili, jak mi to může stačit, jestli se mi vůbec vyplatí věnovat se tradingu.

Abych to ale uvedla na pravou míru, tak trading pro mě představuje perfektní způsob přivýdelku. Takže přibližně 75 000 Kč mi ročně k výplatě bohatě stačí. Čas, který strávím obchodováním spreadů, mám více než královsky zaplacen.

Jak jsem psala v minulém článku, mám relativně nízký účet, z čehož vyplývá nižší zisk. K mé povaze a mojí toleranci rizika mi to ale plně vyhovuje a neplánuji na tom nic měnit.

Ale …

… určitě neplatí, že jsou spready určeny pouze pro malé účty a nelze z nich získat více.
Zrekapituluji schválně moje ziskové obchody z minulého roku. Prvním byl bear spread na cukr SBV16-SBK16, kde jsem dosáhla krásný zisk téměř 1 400 dolarů. Pokud by měl někdo například dvojnásobný účet a podobně nastavený money a risk management, zisk by byl téměř 3 000 dolarů. To je již poměrně slušné. Samozřejmě můžeme jít ještě výše, pozici ztrojnásobit a zisk by byl 4 500 dolarů.

Cukr ziskový obchod

Druhý můj ziskový obchod byl bear spread na sójový olej ZLZ16-ZLN16. Celkový profit byl sice „pouze“ 390 dolarů, ale v obchodě jsem byla se dvěma kontrakty. Když si tento počet například ztrojnásobíme, zisk by byl téměř 1200 dolarů.

Sójový olej ziskový obchod

Perfektní obchod byl můj oblíbený bear spread na vepřové HEM17-HEJ17. Držela jsem pouze 2 kontrakty a konečný zisk byl nádherných 2 000 dolarů. Když jednoduchou matematikou ztrojnásobíme pozici, výsledek by byl 6 000 dolarů.

Lean Hogs ziskový obchod

Lean hogs ziskový obchod dva

Na konci roku mě potěšila také ropa, konkrétně bear spread CLK17-CLH17 s celkovým ziskem 800 dolarů. Opět jsem ale držela pouze dva kontrakty. Takže odvážnější obchodníci s vyšší tolerancí rizika nebo majitelé vyšších účtů by z tohoto obchodu mohli získat klidně několik tisíc dolarů.

Ropa Elena Lindišová

Takže sami vidíte, že spready rozhodně mohou dopřát i vyšší zisky. A to dokonce v případě inderdelivery spreadů, které obecně představují tu konzervativnější cestu ve srovnání s obchodováním čistých futures nebo intermarket spreadů. Já jsem si vybrala právě tuto konzervativnější cestu, která mi jako doplněk při práci bohatě stačí. Samozřejmě… sto lidí, sto chutí 🙂