Komoditní spready

Příběh Evy: Její začátky v komoditních spreadech a 50% zisku za první rok

Dnes Vám představím mojí velmi oblíbenou studentku Evku Eff., která si prošla oběma mými kurzy. Mnozí ji určitě znáte z diskusního fóra nebo FB skupiny a já měla tu čest se s ní již párkrát setkat i osobně. Jsem moc ráda, že dnes můžu zveřejnit rozhovor právě o jejím příběhu, protože je velice zajímavý. Evka je zároveň důkazem toho, že s obchodováním člověk může začít kdykoliv, a že i ženy můžou na burze uspět. Tak pojďme na to.

Mohla bys ses prosím alespoň ve stručnosti představit? Kolik máš let, čemu se věnuješ, nebo co Tě baví?

Jsem žena, které třicátníci přijdou už téměř skandálně mladí a padesátníci ještě pořád poněkud staří. Odjakživa mě bavily tabulky, papírování, systematické uspořádávání, angličtina a čeština a průběžně se aspoň něčím z toho pokouším živit. Jako introvert a perfekcionista občas svádím boj s vlastní (i cizí) nedokonalostí. A vzhledem k tomu, že svou povahou jsem v Kiyosakiho cashflow kvadrantu téměř typický představitel zaměstnance (hlavně co se týče potřeby pravidelných jistot), je pro mě trading v určitém směru opravdu výzvou.

Tak to byl vážně velmi zajímavý osobní popis :). To mě vede k otázce, jak si se tedy vůbec dostala k finančním trhům a tradingu?

K tradingu mě přivedl můj muž, který mi asi po druhém rande nenápadně podstrčil dnes už téměř legendární článek o ranní kávě a pomerančovém džusu. Dalších několik let včetně mateřské jsem věnovala proměnlivě intenzivnímu čtení článků, diskusí, traderských fór a jiné literatury. Postupně jsem zjistila, že mě to nejvíc táhne ke komoditním spreadům – jako opatrný „posera“ s malou tolerancí rizika jsem pochopila, že u intradenního obchodování bych do týdne chytila infarkt. Opce jsou pro mě dodnes trochu moc záhadné, i když časem na nich chci zapracovat a pokud možno rozšířit si obchodní arzenál tímto směrem (konkrétně o komoditní opce). A na komodity nemám kapitál (a zatím asi ani nervy), takže spready jsem si vysnila jako svou cestu ke světlým zítřkům.

Do reality se mi ji podařilo začít uvádět až s Tvým kurzem. Potvrdily se mi pozitivní asociace, které jsem do té doby měla se spready spojené, a přidaly se k nim další: „reálnost“ komodit jako podkladu, logické souvislosti, jistá míra předvídatelnosti daná sezonalitou a kombinace hned několika na sobě relativně nezávislých „pomůcek“ vyšujících pravděpodobnost úspěšné předpovědi.

Tím „opatrným poserou“ jsi mě pobavila. Musím přiznat, že tohle slovní spojení docela sedí i na mě. Proto jsem si i já komoditní spready natolik oblíbila. Tím si mi zároveň odpověděla na otázku, proč se Ti zalíbily právě komoditní spready. Na začátku jsi sama sebe popsala jako perfekcionalistku, proto by mě zajímal Tvůj názor právě na můj kurz o spreadech.

Prezentace výše uvedeného v kurzu mě přímo nadchla. Celý kurz dokonale uspokojil moji touhu po co možná nejpodrobnějším vysvětlení všech detailů. Příjemný a profesionální „přednes“ s pečlivým zpracováním prezentace pro mě byly vítaným bonusem navíc. Co pro mě mělo prakticky stejně zásadní význam, byla možnost všechno sdílet, rozvíjet a na cokoli nejasného se ptát ve fóru, posléze na FB diskusi. Jednak to člověku hlavně v nejistých začátcích poskytuje určité potvrzení jeho myšlenek, jednak to je úžasný zdroj inspirace v mnoha oblastech. A taky je přímo k nezaplacení mít možnost všechny svoje průběžné otázky a nejasnosti konzultovat s dalšími (mnohdy mnohem pokročilejšími) kolegy. Navíc je to místo k virtuálnímu a případně následnému live setkávání s dalšími tradery (a traderkami – brr, to je slovo), což může být v téhle poněkud osamělé branži taky poměrně podstatné.

A v neposlední řadě byla mimořádným nadstandardem domácí podpora a zázemí, a to zdaleka nejen po technické stránce, takže sem patří můj největší dík.

Děkuji za velmi příjemnou zpětnou vazbu na kurz. Jsem opravdu moc ráda, pokud se mi povedlo vše srozumitelně vysvětlit. Ještě by mě zajímalo, za přibližně jakou dobu od začátku studia spreadů se Ti povedly první zisky na reálném účtu?

Pokud bych za začátky brala první seznámení s burzou, tak by to bylo kolem sedmi let. Není to ale moc vypovídající – opravdu intenzivnímu studiu jsem se začala věnovat až s kurzem, a pak už to šlo poměrně rychle. Můj muž, který se tradingu věnuje mnohonásobně delší dobu a výrazně intenzivněji než já, razí názor, že „zač je toho loket“ (a jestli to vůbec chce člověk dělat), se doopravdy pozná, až když si „kliknete“ naživo (samozřejmě ne tak, aby po prvním obchodu zmizela půlka účtu). Po kurzu mi věnoval svůj
nevyužívaný spreadový účet, za což jsem dodnes nesmírně vděčná – jinak bych se asi k praxi rozhoupávala mnohem dýl. Po dvou obchodech na demu jsem se tak rozhodla přejít opatrně rovnou na live. Od začátku kurzu to včetně pár studijních prostojů bylo dohromady asi půl roku – první živý obchod jsem slavnostně a rozechvěle otevřela 13. 12. 2016.

Je vidět, že každému vyhovuje do začátku jiné množství času a jiný postup přípravy na reálné obchodování. Někdo na to chce „vlítnout“ co nejdříve, jiný raději zkouší i měsíce demo účet, aby se utvrdil, že je připraven. Důležité je najít pro sebe tu správnou cestu. Pokud to není tajemství, jaké zisky se Ti zatím povedlo dosáhnout na reálném účtu?

Asi čtyři měsíce se mi lehce dařilo, načež mi bavlna pořádně propálila stop loss a hned za tím přišly další dvě ztráty, takže jsem to pěkně zařízla do mínusu. Naštěstí pak už equity křivka chytila správný směr. První rok obchodování jsem tudíž uzavřela na +57,7% z účtu cca $5000, což byl pro mě absolutně nečekaný výsledek. Samozřejmě dobře vím, že obrovskou zásluhu na tom mají dobré základy z kurzu, podpora a rady ostatních zkušenějších traderů a zřejmě opravdu velké štěstí začátečníka.

A když bych měla zhodnotit sebe, tak k výsledku přispěly jednak relativně důsledná a pravidelná analýza komodit a spreadů (zjistila jsem, že to potřebuju dělat písemně, jinak to „flákám“ – v obchodním deníku mám asi 40 sloupců s detaily pro každý obchod) – no, a samozřejmě i chyby – třeba překračování rizika u HE, na které jsem podle pravidel neměla dost velký účet, ale zároveň nakonec vytvořilo víc než půlku zisku. Takže si rozhodně nepřipadám jako někdo, kdo je po prvním roce profík a všemu rozumí, spíš naopak. S každou další informací přichází víc nejistot a pochybností. No, a psychika (strach vs. chamtivost), s tou je potřeba zatím bojovat dost intenzivně.

Tak to je tedy parádní výsledek – přes 50% za rok. Přiznám se, že to se nepovedlo ani mě za ty léta 🙂 Z celého srdce gratuluji. Je pravdou, že štěstí začátečníka je častá věc. Na druhé straně, podle Tvých slov jsem si jistá, že si skutečně velmi pečlivá traderka. Obchody si určitě vybírala a řídila správně. Máš tedy velkou šanci, že se Ti bude dařit i nadále, protože k tomu nepřistupuješ jen jako ke hře, ale naopak se zodpovědností. Takže jen tak dále. Ještě by mě zajímalo, jestli využíváš i Spreadový report?

Spreadový report zatím nevyužívám. Vzhledem k výši účtu a financím obecně ho mám pro sebe zařazený v kategorii „luxusního“ obchodovacího vybavení. A jak se znám, tak se taky trochu obávám, že když bych měla pravidelně naservírovaný profesionální výsledek, tak bych postupně zlenivěla ve vypracovávání vlastních analýz…

Na závěr bych Tě poprosila o nějakou radu začátečníkům. Co bys doporučila lidem, kteří teprve chtějí začít obchodovat?

Nespěchat, studovat, sbírat zkušenosti a hlavně VYDRŽET.

Moc Ti Evko děkuji za rozhovor, za Tvůj příběh a zkušenosti. Určitě budou inspirací i pro ostatní. A také jsi dalším důkazem toho, že i žena se na burze neztratí a dokáže uspět. Není to jenom „chlapský svět“. Přeji Ti mnoho ůspěchů nejen v tradingu.

  • Do komoditního kurzu můžete vstoupit ZDE.
  • Kurz carry trade naleznete ZDE.