Komoditní spready

Riziko na míru? Ano, jde to :-)

Jsem velmi ráda, že mám v ČR i v SR tak mnoho kolegů, se kterými máme společnou zálibu. V množství dotazů se často opakuje otázka: „Vážně je možné ušít si riziko na míru?“

Ano, je to možné. Při spreadech je ta výhoda, že pokud se rozhodnete pro některou z komodit, máte možnost si vybrat z několika kombinací futures kontraktů. Chcete menší riziko nebo jste ochotni riskovat víc? Máte menší nebo vyšší účet? Každý si zde může vybrat podle svého „gusta“. A toto i mě už na začátku na spreadech velmi lákalo.

Ukažme si to na konkrétním příkladu – interdelivery spread na měď. V lednu jsem analyzovala jeden takový spread i ve spreadového reportu, který vydávám každé dva týdny.

V reportu jsem analyzovala HGK16-HGU16. Na následujícím grafu šipka ukazuje na období vydání reportu.

Spread na meď

Takže když to přepočítáme, přičemž hodnota bodu při mědi je 25 000 dolarů, dostaneme tento výsledek:

Riziko: $100
Zisk: $290
Předpokládaný poměr riziko/zisk: cca 1:3

Počítala jsem s nejvyšším možným dosaženým ziskem při využití této příležitosti, abyste měli představu o tom, jak bylo možné na spreadu na měď vydělat.

Toto je poměrně málo rizikový spread. Někdo samozřejmě může zvolit riziko ještě nižší nebo vyšší, to záleží na obchodním plánu každého tradera.

No a teď si ukažme širší spready, možná rizika a zisk, který by bylo možné dosáhnout.

HGK16-HGZ16

Spread na meď

Riziko: $190
Zisk: $400
Předpokládaný poměr riziko/zisk: cca 1:2

HGK16-HGH17

Spread na meď

Riziko: $250
Zisk: $550
Předpokládaný poměr riziko/zisk: cca 1:2

S rozšiřováním šířky spreadu na měď se tedy zvyšuje riziko a také potenciální zisk je vyšší. Kdo má ale menší účet nebo jeho risk management je nastaven na nižší riziko, tak si myslím, že i ten nejužší spread není k zahození, když se podíváme na poměr riziko/potenciální zisk. Takže vybrat si může opravdu každý 🙂

A ještě na závěr jedna perlička.

I když technická analýza i analýza sezonality nebyly pro tento spread příznivé, spread se vyvíjel tím správným směrem a mohli jsme na něm pěkně vydělat. Příznivá byla jediná analýza – COT analýza.

COT signalizoval vysokou přeprodanost trhu, tzn. nízké ceny mědi. A jak jsme viděli na grafech výše, bull spready začaly následně na to růst, navzdory sezonalitě. COT analýza tedy opět nezklamala. Tuto analýzu můžete vidět na dalších dvou grafech. Šipka ukazuje na vyhrocenost trhu v období vydání reportu.

Commitment of Traders copper

hgk_hgzS

Samozřejmě tím nechci naznačit, že pokud je COT analýza příznivá, měly by se přehlížet další analýzy a indikátory. Chtěla jsem tím jen naznačit sílu tohoto ukazatele, který si moji důvěru za ta léta získal.

Takže už také vidíte, jak si můžeme ušít riziko na naši míru? 🙂