Komoditní spready

Můj pohled na trh s kukuřicí

Dnes se podíváme na kukuřici. Minulý týden cena zakončila velmi divoce. Mnoho spreadových obchodníků, včetně mě, drží bear spready, proto dnes popíšu svůj pohled na aktuální situaci.

Technická analýza

Poslední obchodní den před svátky cena kukuřice vyletěla vzhůru a zavřela nad 396 centy. Odběratelé mého Spreadového reportu ale tyto ceny nemusely vůbec překvapit. V posledním reportu jsem totiž popisovala přesně tento scénář, kdy se kukuřice podívá opět blíž k 4 dolarům. Buď tedy vytvoří nižší lokální maximum nebo dvojitý vrchol. Takže pro mě žádné překvapení.

Prospective plantings report

Důvodem tohoto výstřelu ceny byl report o předpokládaných osetých plochách kukuřice pro další sklizeň. Report vyzněl velmi negativně, respektive pozitivně pro cenu. Nejen že se předpokládá méně oseté plochy než loni, ale také je tento předpoklad nižší v porovnání s očekáváním trhu. Pro zajímavost přikládám i konkrétní čísla:

  • Zveřejněný odhad osetých ploch pro další sklizeň: 88 milionů akrů
  • Průměrné očekávání před vydáním reportu: 89.42 milionů akrů
  • Osetá plocha staré sklizně: 90.167 milionů akrů

Dopad na trh

Jak je vidět z ceny kukuřice, krátkodobě na tuto informaci trh zareagoval silným růstem. Ale myslím si, že reakce byla až příliš prudká. V této části roku je podle mě dopad takové zprávy na trh omezený. Jde pouze o odhad, který má navíc spíše dlouhodobý dopad. Nejedná se o něco bezprostředního, jako je např. nepříznivé počasí.

Ceny zrnin jsou dlouhodobě velmi nízké. Proto se dalo očekávat, že se oseté plochy budou zmenšovat. Takže až tak velké překvapení to pro trh nakonec není, a proto spíše očekávám opadnutí paniky.

Důležité je také nezaměřovat se příliš na jednu novou informaci, ale vnímat trh jako celek. Je zde totiž ještě jeden podstatný fundament, který na cenu působí přesně obráceně. Mám na mysli zavedení cel na import vepřového do Číny. To jednak způsobilo prudký propad ceny vepřového, ale zprostředkovaně to má dopad i na kukuřici. Právě kukuřice totiž slouží jako hlavní zdroj krmiv pro prasata. A tento krok může tlačit na pohyb kukuřice směrem dolů.

COT analýza

Situace na trhu s kukuřicí tedy není jenom černobílá. Který fundament převáží se dá nyní odhadovat jen velmi těžce. V této fázi je podle mě zbytečné tyto fundamenty příliš podrobně řešit. Jenom těžko dokážeme odfiltrovat šum od reality. Pro mě není až tak důležité, co farmáři říkají, ale to co ve skutečnosti dělají. Jejich aktuální chování sleduji prostřednictvím COT reportu, ze kterého jasně vyplývá, že se na aktuálních cenách farmáři mohutně zajišťují. Ceny jsou pro ně zajímavé a vyplatí se jim zajišťovat budoucí produkci.

Pro kompletní COT analýzu doplňuji také COT index skupiny velkých spekulantů. Jejich pozice jsou obrácené, ale závěr je stejný jako u skupiny zajišťovatelů.

Z pohledu COT analýzy je tedy situace stejná – trh je stále překoupený. Zajímavý bude ale spíše následující COT report, protože ten již bude zohledňovat také nový odhad osetýchch ploch.

Struktura trhu

Důležité je sledovat spready, respektive vývoj struktury trhu. Pokud by došlo k příliš silnému poklesu contanga, bylo by to velmi negativní a naznačovalo by to napětí na fyzickém trhu. To je věc, na kterou bych byla velmi citlivá. Byl by to pro mě signál k předčasnému uzavření pozice se ztrátou. Pokud ale nic takového neuvidím, tak zůstávám v klidu a nebudu měnit pohled na trh ze dne na den.

Moje pozice

Růst ceny kukuřice zapříčinil pokles bear spreadu ZCN19-ZCZ18, který již nějakou dobu držím. V rámci tohoto poklesu jsem pozici rozšířila na ceně 14.25 centů. Přiznám se ale, že jsem trhy před svátky vůbec nesledovala. Vyplnil se mi čekající příkaz, který jsem měla v platformě nastavený již delší dobu. Samozřejmě se dalo nakoupit i za lepší cenu. Při pohledu na denní graf ale můj vstup nevypadá tak špatně (zelená úsečka na následujícím grafu). Ostatně, na cent přesně se dno nikdy trefit nedá. Takže jsem spokojena.

Shrnutí

I když byl odhad osetých ploch negativní, nepovažuji to za žádnou katastrofu. COT analýza, technická analýza i struktura trhu jsou z mého pohledu zatím v pohodě. Kromě toho nám tato událost dala příležitost nakoupit bear spready za ještě lepší ceny.

Poslední graf představuje analýzu skladovacích nákladů. Ve zkratce jenom vysvětlím, že zde vidíme podíl spreadu vůči full carry. Je krásně vidět, jak se spread s tím posledním poklesem dostal do skutečně podhodnocené oblasti.

Není ovšem vyloučeno, že se mýlím a kukuřice bude pokračovat v růstu. Proto prosím tyto informace berte jako můj subjektivní pohled na trh, nejedná se o investiční doporučení.