Komoditní spready

Levný spread na kukuřici

Když máte zájem o nákup čehokoliv, ať už se jedná o potraviny nebo elektroniku, určitě hledáte spojení kvality s výhodnou cenou. To samé platí také v tradingu. Já osobně vyhledávám „kvalitní“ interdelivery spready za co nejlepší cenu. A někdy skutečně dokážeme najít takové situace, které splňují obě tyto podmínky. Právě buduji pozici na jednom takovém zajímavém spreadu, konkrétně se jedná o bear spread na kukuřici.

Bear spready

Na kukuřici se nejlépe obchodují bear spready v rámci jedné sklizně. Nejoblíbenější kombinací je první a poslední kontrakt jedné sklizně. Vyjádřeno terminologií bear spreadů – červenec a prosinec předchozího roku (ZCN19-ZCZ18). Podívejme se, jak se spread zatím vyvíjí.

Ano, spread pořád klesá. Možná si říkáte, proč by tedy měl být zajímavý, vždyť může pokojně klesat ještě níž. Ano, to je samozřejmě pravda. Ale u tohoto typu spreadu je to naopak dobře, protože čím víc klesá, tím se stává levnějším. To můžeme vidět na grafu analýzy skladovacích nákladů. Konkrétně zde můžete vidět poměr daného spreadu a full carry.

Aktuální spread představuje modrá křivka. Jak je vidět, dostala se do oblasti 30-35%. Tuto oblast můžeme rozhodně považovat za podhodnocenou ve srovnání s předchozími lety. Co to znamená? Spread je jednoduše levný.

Zde je ale nutné si uvědomit, že graf s analýzou skladovacích nákladů pohyb spreadu směrem dolů neohraničuje! Spread se může dostat klidně i do oblasti pod 20%, jak to bylo například u spreadu ZCN17-ZCZ16. Proto je velmi důležité správné řízení pozice a samozřejmě rizika. Spread má sice ve výsledku velmi dobrou úspěšnost, ale riziko není omezené.

Budování pozice

Postupné budování pozice je u tohoto typu spreadu podle mě dobrou volbou. Mě se to v minulosti osvědčilo. Důvod jsem v podstatě již vysvětlila. V případě dalšího poklesu spreadu by byla škoda mít všechny „náboje vystřílené“. Na druhé straně, nikdy přesně nevíme, kdy dojde k obratu na růst. Proto vstupuji postupně. Vstupy mám rozložené na nižších hladinách. Samozřejmě mám jasně nastavený stoploss, pod který již nepůjdu.

COT analýza

Na závěr se ještě podívejme na moji oblíbenou COT analýzu. Trh se stává překoupeným, hlavně ze strany zajišťovatelů. To samozřejmě neznamená, že kukuřice začne okamžitě klesat. Budoucí vyhlídky pro bear spready jsou ale příznivé.

Analýzu je nutno brát jako můj subjektivní náhled na trh, proto se samozřejmě nejedná o investiční doporučení.