Komoditní spready

Kdo z koho: Komodity vs. spready

Otázka: znáte nějakou možnost jak vydělat i v případě, když jde trh do strany nebo mírně opačným směrem a zároveň si nemusíte stanovit vysoký stop-loss?

Já jednu znám. Kdo sledoval čtvrteční webinář, tak přesně ví, o čem mluvím. Ano, jsou to moje oblíbené interdelivery spready.

Na začátek jeden důvod, proč je tak zbožňuji …

Spreadový report

Všimli jste si? Ani jedno negativní hodnocení mých analýz interdelivery spreadů ze spreadových reportů.

Pojďme si to ještě jednou zdůvodnit.

Není to nic výjimečného. I když nám naše indikátory signalizují cenový pohyb komodity nějakým směrem, tak se cena zpravidla ještě chvíli pohybuje směrem opačným. Je to přirozená vlastnost nejen komodit, že nereflektují stav trhu okamžitě. Ten správný pohyb nakonec většinou přijde, ale často je třeba dávat si větší stop-lossy.

Ukažme si jeden aktuální příklad – sójový olej.

Trh s olejem je extrémně vyhrocený a indikuje nám vysoké ceny komodity již nějakou dobu. Podívejte se sami na COT analýzu těch hlavních skupin – hedgers a speculators. Šipka ukazuje na extrémně přeprodaný trh již v prosinci loňského roku …

COT - hedgers

COT speculators

Ale co na to sojový olej?

Sójový olej

Ano, cena cca měsíc od prosince klesala, ale pak začala opět svižně růst. Prorazila i rezistenci na 34 centech a zastavila se až na 35 centech.

Kdo tedy doufal v ještě větší pokles, ale nenastavil si dost vysoký stop loss, mohl z obchodu vypadnout příliš brzy a to navíc se ztrátou.

A teď interdelivery spread na sójový olej – konkrétně bear spread ZLZ16-ZLN16.

Interdelivery spread

Čeho jste si všimli na první pohled?

Správně – bear spread (zpravidla profitující při klesající ceně komodity) vzrostl i přesto, že cena sojového oleje za cca půl roku také rostla! Nutno podoktnout, že až tak příznivé chování není úplně běžné.

Co už je ale naprosto běžné, je chování trhu od začátku března. Všimněte si té zelené šipky na grafu spreadu. Spread se pohyboval do strany přibližně dva měsíce od začátku března.

Bear spread

A teď sojový olej. Všimněte si znovu graf a tu modrou šipku … sojový olej v té době také rostl

Sójový olej

Zajímavé že? Obchodník by byl na sójovém oleji z obchodu vyhozen poměrně brzy, ale nás spreadové obchodníky spread v obchodě podržel.

Já jsem například tento spread nakoupila už začátkem března. Bohužel sojový olej si to ještě zamířil výše, ale mě zatím spread z obchodu nevyhodil. A kdoví, nakonec možná přijde pěkný průraz spreadu směrem nahoru.

A tohle je právě ta perfektní vlastnost interdelivery spreadů – většinou nás podrží v obchodě i v ne úplně příznivých podmínkach vývoje komodity a také při menších stop-lossech.