Komoditní spready

Nastal už čas pro bear spready na vepřové?

V minulém článku jsem naznačila, že novým „návštěvníkem“ mého portfolia je kromě bavlny i oblíbený bear spread na vepřové. Pevně věřím, že i tento rok mi po své návštěvě něco zanechá v podobě zajímavého zisku. Uvidíme. Dnes si proto zanalyzujeme trh s vepřovým a podíváme se na dva nejpopulárnější bear spready.

Abychom se mohli rozhodnout pro určitý typ spreadu, musíme se podívat na to, co se děje na trhu s danou komoditou. Ale přece jen začnu trošku netradičně a ukážu vám nejprve term structure. Je to křivka, na níž vidíme ceny (konkrétně ceny posledního close) všech obchodovaných kontraktů. Na první pohled je zjevné, že cenový rozdíl mezi kontrakty je značný.

Term structure
Term structure
Tento fakt je velmi zřetelně vidět na kontinuálním grafu. To jsou ty velké mezery, kvůli kterým graf nevypadá na první pohled tak „vábně“ jako u jiných komodit. Ale přece jen i na tomto grafu můžeme odhadnout důležité supporty a rezistence.

Kontinuální graf
Kontinuální graf
Pro technickou analýzu v rámci kratšího období, řekněme pár měsíců, je výhodnější používat cenový graf frontu nebo aktuálně nejvíce obchodovaných kontraktů. Aktuální front kontrakt na vepřové je dubnový HEJ17. Můžeme si všimnout, že cena nedokázala prorazit rezistenci na 70 centech. Zároveň došlo k retestu dvou rostoucích trendových přímek. Tyto cenové akce nám daly najevo potenciálně slabý trh, který by mohl v nejbližším období klesat.

HEJ17
HEJ17

Aktuálně nejvíce obchodovaný kontrakt na vepřové je červnový HEM17, jak můžete vidět na prvním grafu term structure. I zde vidíme náznak slabého trhu. Kontrakt nedokázal vytvořit vyšší poslední maximum a také si můžeme všimnout retestu rostoucí přímky ze spodní strany.

HEM17
HEM17

COT je nejlépe čitelný u velkých spekulantů. Zde už sice pozice nejsou tak vyhrocené jak tomu bylo koncem ledna, stále je tu ale ještě poměrně velký prostor pro pokles zelené křivky.

COT index u velkých spekulantů
COT index u velkých spekulantů

Zajímavý je také net concentration index, který jsem zmiňovala v minulém článku při analýze sójového oleje. Tento indikátor nám prozrazuje chování největších traderů na daném trhu. Ten ostrý obrácený „kopec“ přímo bije do očí. Naposledy byl index podobně vyhrocený před rokem v červnu a spojuje se s lokálním cenovým maximem.

Net concentration index
Net concentration index

Z technické a COT analýzy zde vidím nezanedbatelnou pravděpodobnost toho, že by v nejbližší době mohla nastat výraznější klesající korekce. Proto jsem se rozhodla, i když možná ještě poměrně brzy, že otevřu alespoň první část pozice na tomto bear spreadu.

Možných kombinací je několik. Je samozřejmě rozumné vybrat si spread v rámci jedné porážky a z té části term structure, kde vidíme contango. Je to tedy od měsíce prosinec po srpen. V mýchm spreadových reportech obvykle analyzuji dva bear spready a letos jsou to HEG18-HEZ17 a HEM18-HEJ18.

HEG18-HEZ17
HEG18-HEZ17

HEM18-HEJ18
HEM18-HEJ18

Na grafech jste si jistě všimli, že bližší spread se obchoduje pochopitelně déle a vytvořil se zde jasný support, pod který spread odmítá klesnout. Druhý vzdálenější spread zatím klesá a má zároveň i nižší likviditu. Já jsem si ale vybrala právě tento vzdálenější spread. Považuji totiž tento obchod za dlouhodobější, a proto očekávám postupné navyšovaní volume.

Kromě toho má spread HEM18-HEJ18 lepší vyhlídky i z hlediska sezonality. Analýzu sezonality můžete porovnat na následujících grafech, které zobrazují jednak podrobné grafy sezonality a také křivky průměrů spolu s mírami rozptylu.

Podrobný graf sezonality u HEG18-HEZ17
Podrobný graf sezonality HEG18-HEZ17

Podrobný graf sezonality u HEM18-HEJ18
Podrobný graf sezonality HEM18-HEJ18

5/15-letá analýza sezonality
5/15-letá analýza sezonality HEG18-HEZ17

5/15-letá analýza sezonality 5/15-letá analýza sezonality HEM18-HEJ18

Barevné kanály kolem křivek průměrů také ukazují jako výhodnější spread HEM18-HEJ18. Jsou totiž podstatně užší a dlouhodobě rostou spolu s křivkami.

Samozřejmě netvrdím, že můj vstup je načasovaný správně. Spread je skutečně ještě poměrně „mladý“ a může se stát, že i když moje analýza vepřového bude správná, spread bude ještě nějakou dobu klesat. Na druhé straně jsem ale nechtěla propásnout možný prudký pokles, z kterého by pravděpodobně profitovaly všechny bear spready. A jak jsem již zmiňovala, považuji tento obchod za dlouhodobější, a proto mi bohatě postačí, když se vepřové vydá jen do strany. Protože můj bear spread by v takovém případě dlouhodobě profitoval ze samotného contanga.