Komoditní spready

Dramatická změna na trhu se sójou

Na trzích se v poslední době skutečně nenudíme. Je zde mnoho zajímavých situací a příležitostí, o kterých bych mohla psát. Poslední vydání Spreadového reportu bylo také velice obsáhlé. Dnes jsem se rozhodla pro vás zanalyzovat trh se sójou. Považuji ho totiž momentálně za jednu z nejlepších dlouhodobých příležitostí nejen v rámci skupiny zrnin, ale obecně.

Technická analýza

V případě cenového vývoje není moc co řešit. Na první pohled je jasné, že trh prošel prudkým výprodejem za krátkou dobu. V takovém prostředí je jen velmi těžké odhadovat, kdy se pokles zastaví. Faktem ale je, že se cena přiblížila k supportu na 850 centech.

Struktura trhu

Dramatickou změnu trhu pozorujeme také na křivce term structure. Ještě před pár týdny byla křivka zvlněná a mohli jsme identifikovat různé sklizně. Po prudkém výprodeji ale strmé contango doslova natáhlo celou křivku směrem dolů a způsobilo tak její vyhlazení. Tuto změnu můžete sami pozorovat v pohybu pomocí slideru pod grafem term structure v aplikaci SpreadCharts.

Silný výprodej doprovázený výraznou změnou struktury trhu byl způsoben obchodní válkou mezi USA a Čínou. Zavedení cla na import sóji do Číny snížilo poptávku na import z USA. A protože právě Čína pro USA představovala jednoho z největších odběratelů, nižší poptávka není nezanedbatelná. Tento fakt spolu s dobrým stavem zásob a očekáváním dobré sklizně v USA způsobil prudký pád ceny a silné contango.

Term structure jako taková nám ukazuje aktuální stav trhu. Pomocí SpreadCharts můžeme případně sledovat stav trhu v minulosti. Je to určitě skvělá věc, bez které se v mých analýzách neobejdu. Pro lepší odhad vývoje struktury trhu v čase je také vhodné použít graf vývoje contanga, ať už kontinuálního nebo pro jednotlivé spready. Právě pohyb spreadů nám často naznačuje jemné změny, které by mohly mít dopad i na budoucí vývoj ceny podkladu.

Právě spready na sóju jsou teď skvělým příkladem. Bull spready odmítají klesat spolu s cenou i přesto, že trh je v tak silném contangu. Trh pravděpodobně vykazuje snahu o obrat trendu nebo alespoň růstovou korekci.

COT analýza

Největší hráči na trhu nám také naznačují blížící se změnu na trhu. Nálada velkých spekulantů se očividně zhoršila. Došlo k prudké redukci jejich spekulativních long pozic a COT index se dostal téměř na minimum za posledních 17 let v oblasti -0.4. Takové chování v minulosti naznačovalo silně přeprodaný trh a tedy obrat trendu na růst.

Zajišťovatelé ještě nenaznačují extrémní vyhrocenost trhu. Očividně ale výrazně zredukovali svoji zajišťovací aktivitu. Producenti již aktuální ceny nepovažují za atraktivní, naopak pro zpracovatele je teď ideální doba. Je možné, že po zveřejnění čerstvých dat bude COT indikátor této skupiny blízko nebo dokonce přímo v oblasti net long.

Všechny analýzy zatím naznačují, že si trh projde alespoň růstovou korekcí. Máme zde silný support, přeprodaný trh z hlediska struktury trhu a také z hlediska sentimentu. Bull spready naznačují snahu trhu o růst. Kdy to ale přesně bude samozřejmě nikdo neví. Může to být zítra, ale také za pár týdnů.

Jak jsem ale psala na začátku, sóju považuji především za skvělou dlouhodobou příležitost. Chytat padající nůž je samozřejmě velmi těžké a hlavně nebezpečné. Proto jsem situaci uchopila konzervativnější cestou – přes interdelivery spready. Konkrétně jsem otevřela vzdálenější bull spreadu ZSN19-ZSQ19. O tom bude ale až příští článek, protože i tady se dá najít několik výhod a nevýhod.