Komoditní spready

Jak i studentku přitáhly komoditní spready

Když se někdo rozhodne odmítnout typický život v zaměstnání, musí místo toho vymyslet jinou cestu výdělku. Nebo i když člověk zůstává v klasickém životě každodenních osmiček, nemusí mu stačit stejná výplata každý měsíc. A tak začne hledat nové možnosti, které by vyhovovaly právě jeho časovým a finančním požadavkům.

A to byl i můj hlavní problém, když jsem začala přemýšlet nad tím, co dělat. Pro mě v té době nepředstavoval klasický život zaměstnání, ale škola. Takže studentka, podporovaná sice rodiči, ale komu to stačí že? Miluji cestování, nové zážitky, zábavu … „Výplata“ od rodičů stačila tak akorát na běžné studentské výdaje. Práce na plný úvazek při denním studiu bez šance. Na podnikání ale určitě čas a hlavně rozumný nápad nebyl. A proto jsem začala pátrat po dalších možnostech, které mě zavlály k obchodování na burze. Nejprve jsem si řekla, že to ani není možné. Nikdy jsem se o to nezajímala, samu sebe jsem si na burze představit nevěděla. Byl to pro mě jakoby jiný svět, do kterého já přece nemůžu patřit.

Nenechala jsem se ale hned odradit. Věčné brigády byly pro mě stále náročnější, a proto jsem začala bádat na internetu. Měla jsem dvě hlavní podmínky – časová nenáročnost a rozumný vstupní kapitál. V té době mi právě docházelo stavební spoření a přemýšlela jsem, co s ním. Uložit na účet v bance s cca 2% úrokem – velmi nerozumné. Inflace a poplatky by mi i minimální výnos sežrali. To je lepší si nechat peníze doma pod polštářem, kde si je člověk může alespoň zkontrolovat. Zaplatit si poradce, který mi vytvoří vlastní portfolio? Špatná volba. Podobně jako banka. Dáte peníze někomu, koho zajímá hlavně velikost jeho provize. Nevyjde to? Nevadí, vždyť má další klienty, na kterých vydělá. Vy jako jedinec ho nezajímáte.

Peníze procestovat? Velmi lákavé! Ale přece jen jsem tenkrát hledala možnost investovat tak, abych z toho později dlouhodobě něco měla. Chtěla jsem najít možnost, aby měla investice smysl, abych se něco nového naučila a přitom i vydělala. A pak už můžu procestovat nově vydělané peníze. Proto jsem si řekla, že je nyní čas na vzdělávání a rozumné investování.

Když jsem se už rozhodla pro burzu, otevřel se mi nový svět s desítkami možností. Asi nejznámější přístupy jako zdlouhavá akcií nebo intradenní obchodování byly pro mě časově příliš náročné. Stále více mě různé články a příběhy jiných lidí směřovaly ke komoditním spreadům, konkrétně interdelivery spreadům (o kterých si povíme více v dalších článcích). Kontrola obchodů jednou za den, dokonce někdy postačí i jednou za týden. Perfektní! Pro mě časově nenáročné. A vstupní kapitál? Od 5 000 dolarů – cca 100 000 Kč v té době. Takže moje dvě podmínky byly tím splněny, a tak jsem se rozhodla, že jdu do toho.