Komoditní spready

Zkreslení nebo skutečnost?

Nenechte se oklamat. To byl název mého minulého článku. A mě až překvapila obrovská zpětná vazba, kterou jste mě zavalili po zveřejnění článku. To mě samozřejmě těší, protože je dobré, pokud se skutečně nenecháte oklamat a pomůžete si i jinými pomůckami, nejen sezonalitou. Mnoho z Vás se ptalo právě na COT analýzu u bavlny, zda by nás také oklamala nebo ne. Proto zůstanu ještě u bavlny.

Ukažme si ještě jednou na začátek 5 a 15-letou analýzu sezonality na spreadu CTZ16-CTN16. Svislá přímka označuje období, od kterého sezonalita jednoznačně signalizuje růst spreadu.

sezonalita

Podívejme se nyní, jak se vyvíjela cena spreadu. Na následujícím grafu šipka označuje datum, kde byla svislá přímka na grafu sezonality.

spread bavlna

Spread možná chvíli ještě naznačoval, že se odrazí od supportu okolo -0,5. Za měsíc pak ale tento support prorazil směrem dolů a prošel poměrně prudkým poklesem. Očekávaný růst nastal až v druhé polovině dubna.

A teď se podívejme na pozice velkých hráčů na trhu. Opět si všimněte šipku ukazující na období, kdy sezonalita signalizovala obrat trendu.

COT

COT

Commitment of Traders nás jednoznačně upozorňoval na to, že cena bavlny může začít růst. Velkcí spekulanti byly začátkem března extrémně short a pozice zajišťovatelů byly naopak blízko svých maxim, takže extrémně zredukovali svoje short pozice.

Ale vtip je v tom, že náš spread je bear spread. A v takovém případě potřebujeme, aby cena podkladové komodity klesala. Proto určitě nebylo rozumné uvažovat začátkem března o bear spreadu, ale naopak spíše o bull spreadu.

Podívejme se ještě na závěr na cenu bavlny. Začátkem března skutečně nastal obrat a cena začala růst tak, jak předpověděla COT analýza.

Cena bavlny

Závěr
Kdo se tedy nenechal oklamat sezonalitou, tak se mohl vyhnout ztrátovému obchodu. A kdo si naopak počkal na ten správný čas, tak mohl slušně vydělat. COT nám totiž později obrat spreadu naznačovat začal.

Určitě netvrdím, že COT je stoprocentní. I tento nástroj čas od času selže. Trader ale může výrazně zvýšit svoji úspěšnost, pokud se nenechá oklamat zkreslujícími indikátory a naopak k filtrování obchodů využije ukazatele, které dávají obrázek o skutečném a hlavně aktuálním stavu trhu.