Komoditní spready

Bear spready na vepřové – už je čas?

V posledních dnech dostávám hodně dotazů na můj oblíbený bear spread na vepřové. Jestli už plánuji vstoupit do pozice, nad kterým spreadem uvažuji, atd. Dnes jsem se proto rozhodla věnovat se právě tomuto trhu a prozradím vám můj náhled na aktuální situaci.

Ano, je pravda, že už číham na můj oblíbený spread HEM18-HEJ18. Ale zatím ještě do pozice vstoupit neplánuji. Myslím si, že ta správná chvíle teprve přijde. Už o mně víte, že se nejprve „poradím“ s těmi největšími hráči na trhu (COT analýza). Podívejme se tedy na net pozice skupiny velkých spekulantů a zajišťovatelů.

COT analýza speculators

COT analýza hedgers

Za poslední měsíc si můžeme všimnout poměrně prudkého pohybu net pozic. Křivky se dostaly do vyhroceného teritoria, ale ještě zatím nejsou na extrémech. A to je jeden z důvodů, proč plánuji s pozicí ještě počkat. Ráda bych viděla COT indikátory o něco výše u spekulantů a o něco níže u zajišťovatelů.

Dalším faktem, na který je třeba si dát pozor, je výrazný uptrend na ceně komodity. Zatím na grafu nevidím náznak korekce, proto je zde ještě poměrně velké riziko pokračování trendu. Klidně se může stát, že se cena vyšplhá až na 90 centů. Na následujícím grafu můžete vidět v této době nejlikvidnější kontrakt HEN17.

HEN17

Rozhodně mám ale tuto příležitost v hledáčku. COT se může ještě více vylepšit a technická analýza může začít naznačovat korekci. Pak budu hledat vhodný vstup přímo na grafu spreadu.

A je tu ještě jedna zajímavá věc, kterou je známý poměr hogs/corn (HE/ZC). Jeho hodnota se blíží k rezistenci 0.24. V posledních letech docházelo na této hladině k obratu poměru a zároveňi ceny vepřového směrem dolů. Proto se z mého pohledu vyhlídky pro bear spready zlepší, jakmile se poměr více přiblíží k hladině 0.24.

Pomer hogs/corn

A který spread si vybrat? Když se podíváme na term structure, máme na výběr několik možností bear spreadů. Samozřejmě je rozumné vybírat si nohy z téže porážky od prosince do června. Mezi těmito kontrakty je zároveň contango, které si velmi dobře rozumí právě s bear spready.

Term structure

Já jsem si vybrala spread HEM18-HEJ18. Výborně sedí k mému účtu a mému money managementu. Na jeho grafu se zdá, že prvním supportem by mohla být hladina 7.8 centů. Na základě předchozích analýz ale nevylučuji, že bude možné spread nakoupit ještě za lepší cenu v oblasti 7.5 až 7.0 centů.

HEM18-HEJ18

Grafy sezonality tohoto spreadu už určitě znáte, ale já je přece jen nevynechám. Růstová tendence spreadu je krásně vidět na první pohled a míra rozptylu kolem křivek průměrů roste spolu s nimi. To je známka spolehlivosti této analýzy.

Sezonalita

Podívejme se ale také na podrobný graf sezonality. Růstová tendence i zde přímo bije do očí. Všimněte si ale oranžové křivky. Je to pro nás upozornění, že spread dokáže udělat pohyb i „mimo“ obvyklé pásmo. Nemusí jít každý rok s trendem a není proto dobré stoprocentně se spoléhat na skvělou úspěšnost v minulých letech. Vždy je důležité uvědomit si také riziko, které nemusí být úplně malé. Přece jen hodnota jednoho bodu je 400 dolarů.

Podrobný graf sezonality

Letos mi už spread nadělil příjemných téměř 300 dolarů. Využila jsem krátkého růstu na přelomu měsíců březen/duben. Z COT analýzy a z technické analýzy podkladu bylo možné trh krásné přečíst a očekávat tak další vývoj. Uvidíme, jestli se nám to poštěstí znovu v následujících měsících.

Ve Spreadovém reportu zatím tuto příležitost pravděpodobně nenajdete z výše uvedených důvodů. Ale kdo ví. Možná se COT analýza již tento týden natolik zlepší, že neodolám a podrobnou analýzu do dalšího reportu zařadím 🙂