Komoditní spready

Pšenice letí vzhůru

Zajímavé pohyby se dějí v poslední době na pšenici. Ještě v dubnu jsem psala článek o tom, že se zřejmě rýsuje zajímavá příležitost na bull spreadech. Nakonec ale tato možnost „vyšuměla“, protože se na grafu full carry neobjevil ten správný signál. Nyní je situace opačná a spíše se začínám ohlížet po bear spreadech.

Jako obvykle začnu COT analýzou. Sentiment začíná naznačovat překoupený trh. To je pro mě prvním signálem, proč se mám soustředit spíše na bear spready.

historicalCot_zw

historicalCot_zw (1)

Jak můžete vidět z grafů COT indexu, pšenice ještě není extrémně vyhrocená. Proto si určitě počkám na významnější signál. Rozhodně jsem ale ve střehu.

Podobně to můžeme vidět na traders indexu. Také v tomto případě křivky indexu ještě nedosahují extrémních hodnot. Přesto se již nacházejí v překoupené oblasti.

historicalCot_zw (2)

historicalCot_zw (3)

Při pohledu na kontinuální graf nevidím žádný výrazný trend. To samé platí i pro aktuálně nejlikvidnější kontrakt ZWU17. Pro bear spready ale tento stav nepředstavuje žádný problém. Trh s pšenicí se totiž nachází převážně v contangu, které dlouhodobě působí ve prospěch bear spreadů. A to i v případě, kdy jde cena pšenice do strany.

historicalPrice_zw (2)

futuresPrice_ZWU17 (1)

V současné době si můžeme všimnout poměrně výrazného růstu ceny pšenice téměř k $5. Je to způsobeno silným fundamentem. Nová úroda v USA pravděpodobně silně utrpí vlivem sucha. Do toho se přidal menší odhad oseté plochy v Kanadě. Na fundamentální vlivy je dobré si dávat pozor a to předenším v období okolo sklizně. Na druhé straně se velmi často stává, že trh zareaguje na určitou zprávu přehnaně a časem se ukáže, že realita není tak hrozná. A právě takový scénář by byl ideálním výchozím stavem pro bear spready.

Otázkou je, jaký bear spread si vybrat. Já osobně číham na vzdálenější spread ZWZ18-ZWN18. Jde o velmi líný spread v rámci jedné sklizně, který je zatím relativně méně likvidní. Na podrobném grafu sezonality je velmi pěkně vidět rostoucí tendence tohoto spreadu.

spreadsPrice_zwz18-ZWN18

spreadsSeasonality_zwz18-ZWN18

spreadsSeasonalityAverage_zwz18-ZWN18

V případě bear spreadů je nutné dávat si pozor na riziko. Proto je velmi důležité dobře vyhodnotit vstup a nastavení stoplossu. Já si ještě určitě počkám a případný pokles bych dokonce uvítala. Když se například podívám na graf full carry, bylo by určitě výhodné vidět spread okolo 20% v následujících měsících.

spreadsFullCarry_zwz18-ZWN18