Komoditní spready

$1 000 v kapse za měsíc :)

Paráda. Zadařilo se! Do úspěšného konce (abych byla přesná, tak do částečného konce) jsem zobchodovala můj velmi oblíbený spread na vepřové HEM17-HEJ17. Kdo sledujete můj blog, tak pro Vás není novinkou, že je obecně velmi oblíbený. Postačí se podívat na vývoj spreadu v minulých letech a vysoká úspěšnost obchodu je jasná. Nedávno spread dospěl k mému prvnímu profit targetu, takže jsem vystoupila s prvním kontraktem a s krásným ziskem cez 1000 dolarů, který mě velmi potěšil 🙂

Podívejte se přímo na spread. Vytvořil se tam během několika týdnů velmi jasný support, kterému jsem prostě neodolala. Do obchodu se mi podařilo vstoupit velmi dobře a můj money management mi dovolil 2 kontrakty.

Komoditný spread

Samozřejmě jen samotný spread mě o vstupu nepřesvědčil. Už delší dobu COT analýza vepřového naznačovala překoupený trh, tzn. vysoké ceny a tedy možné období poklesu. Podíváme-li se konkrétně na dvě velké skupiny účastníků trhu, tak vyhrocenost je jasná na první pohled. Zajišťovatelé byli extrémně short (extrémně prodávali) a velcí spekulanti naopak extrémně long (extrémně nakupovali). A to je pro bear spready velmi příznivé.

COT analýza vepřové

COT analýza vepřové

Další pozitivní věcí u tohoto spreadu je i sezonalita. Na podrobném grafu, kde vidíme 10 let dozadu včetně aktuálního spreadu, je nádherně vidět jeho růstová tendence. Další komentář ke grafu asi ani není potřeba…

Sezonalita vepřové

Podobně to vidíme i u 5 a 15-letých průměrů. Všimněte si ta barevná pole kolem křivek. Představují míru rozptylu vypočítanou z posledních 5 nebo 15 let. Když tyto barevné kanály rostou spolu s průměry a zároveň jsou úzké, je to dobrá známka spolehlivosti sezonality.

Sezonalita lean hogs

O této příležitosti věděli dopředu i odběratelé mého spreadového reportu. Přesně tento spread plus jeden další bear spread jsem podrobně analyzovala v několika vydáních.

Bear spread HEM17-HEM17 mě tedy opět nezklamal. Nedávno spread dosáhl i mého profit targetu na 10 centech, rozhodla jsem se tedy vystoupit z obchodu. Jelikož jsou ale jednotlivé analýzy i nadále příznivé, nevystoupila jsem s oběma kontrakty. Jeden jsem v trhu nechala, protože zde stále vidím potenciál pro další růst, i když možná po případné korekci.

Shrnutí první části obchodu

Riziko na kontrakt: $240
Realizovaný zisk na první kontrakt: $1 060
Poměr ztráta/zisk: 1: 4.4

Paráda. Čtyřnásobný zisk ve srovnání s podstoupeným rizikem. A to téměř přesně za jeden měsíc. S jedním obchodem jsem tak pouze za jeden měsíc zhodnotila účet o 10%. Obchod tedy dopadl velmi dobře. Opět zafungoval COT, sezonalita a samozřejmě znalosti o komoditních spreadech také nemůžou chybět. Na živý výstup se mohou těšit studenti mého kurzu ve videu již příští týden.

A co dál?

Podle COT analýzy je zde stále prostor pro pokles ceny komodity. A jelikož se jedná o bear spread, tak postačí, aby se cena pohybovala do strany a spread bude profitovat pouze ze samotného contanga. Spread má do expirace ještě daleko, takže mám čas na to, abych ho nechala v trhu ještě „vyzrát“ 🙂