Komoditní spready

Komodity se hemží příležitostmi

Mám takový pocit, že začínají přibývat zajímavé příležitosti ze světa komodit a komoditních spreadů. Dnes jsem si pro vás připravila takový stručný přehled toho, které trhy jsou z mého pohledu zajímavé a co konkrétně sleduji já.

Začnu dolarem, protože pro komodity je jeho pohyb bezpochyby důležitý. Očekávám, že pokles trvající už půl roku se zastaví, a že dolar půjde zase směrem vzhůru. V posledním období to vypadá, že dolar konsoliduje a proto je možné, že k obratu dojde už teď. Ale samozřejmě není vyloučeno, že klesne ještě níže, například na hladinu 95 nebo 94. Definitivní bude pro mě nějaký jednoznačný breakout minimálně přes jednu trendline a ideálně retest tohoto breaku.

Dollar index

Dollar index

Obrovskou radost mám z ropy. V mém posledním reportu jsem analyzovala bear spread CLG18-CLZ17, který si to od té doby zamířil prudce vzhůru. Prorazil rezistenci na klesající trendline a později ji dokonce otestoval z vrchní strany.

Bear spread na ropu

Technická analýza je tedy pro bear spread zatím příznivá. Kromě toho je velmi pozitivní také sezonalita, která ukazuje na rostoucí tendenci ještě minimálně měsíc. Všimněte si ale žluté křivky, která zobrazuje spread CLG14-CLZ13. Je to pro nás upozornění, že i přes tak skvělou sezonalitu může přijít výjimečný rok.

Sezonalita

Další dobrá zpráva se dostavila před pár dny. Cena ropy totiž udělala break přes významný support v oblasti 46 dolarů, který jsem v reportu také vzpomínala. Kromě toho se v této oblasti nacházela i rostoucí trendline, proto můžeme tento support považovat za dvojitý. Trh s ropou zatím tedy potvrzuje, že je skutečně velmi slabý a myslím si, že další zastávkou by mohla být klidně hladina 40 dolarů. Pozor ale na možnou zvýšenou poptávku z důvodu letní motoristické sezóny.

Cena ropy

Velmi diskutovaným tématem v posledním období je také kakao. Všichni čekáme na vytoužený obrat trendu, abychom se mohli těšit z růstu bull spreadů. Podrobně jsem aktuální situaci analyzovala v mém posledním článku Kakao nejen k snídani a také v posledním Spreadovém reportu.

Kakao bull spread

COT analýza je pro bull spready stále velmi příznivá a stejně tak technická analýza kakaa. Jeho cena zatím potvrzuje konsolidaci a je tu dokonce náznak proražení první trendline. Pro bull spready bude určitě pozitivní, pokud cena prorazí další rezistenci na 2 100 dolarech a zamíří si to k 2 200 dolarům, kde vidím další silnou bariéru.

Cena kakaa

COT analýza kakao

Dalším zajímavým trhem je nepochybně vepřové. Podrobnou analýzu jsem popsala v mém nedávném článku Bear spready na vepřové – už je čas?. V článku jsem uvedla, že se vstupem do pozice plánuji počkat a zatím jsem příležitost neanalyzovala ani v mém Spreadovém reportu. A jak můžete vidět na grafu, dobře jsem udělala. Spread totiž udělal ještě poměrně prudký pohyb směrem dolů. Počkám si proto na konsolidaci a zmírnění mezidenní volatility. Rozhodně ale mám v plánu tuto příležitost využít i letos.

Bear spread Lean hogs

Další možností je bližší spread HEG18-HEZ17.
Je vidět, jak reaguje na support na trendline. Tato kombinace expiračních měsíců patří také mezi oblíbené.

Bear spready

Cena front kontraktu začíná naznačovat konec silného uptrendu. Odmítání pokračovat v růstu je totiž provázeno nápadně zvýšenou volatilitou, což často předznamenává obrat trendu. Pro doplnění přikládám i COT analýzu, která je pro bear spready stále více a více příznivá.

futuresPrice_HEN17

COT analýza vepřové

To nejsladší nakonec – cukr 🙂 Nepochybně je to také momentálně velmi sledovaná komodita. Pro nás spreadové obchodníky jsou zajímavé bull spready, protože očekáváme obrat cukru na růst. Nejzajímavější je COT analýza, která jednoznačně naznačuje silně přeprodaný trh.

COT analýza cukor

Cena cukru je ale zatím v silném downtrendu! Proto si určitě počkám alespoň na jeden náznak obratu, například na proražení jedné z klesajících trendline.

Cena cukru

V případě spreadů máme několik možností. Do nejbližšího reportu pravděpodobný zařadím bull spread SBH18-SBN18. Všimněte si divergence s cenou, která naznačuje možný obrat trendu – bull spread odmítá dále klesat i přesto, že cena bližšího kontraktu prudce klesá.

Bear spread na cukor