Komoditní spready

Bull spready na zrniny

Minulý týden jsem vám v článku nastínila mé úvahy o aktuálním stavu trhů se zrninami. Hned poté jste mě doslova zavalili dotazy 🙂 A jsem vám za ně velmi vděčná, protože díky tomu jste mi dali inspiraci pro dnešní článek. Na které spready se zaměřit? Které podklady jsou ty nejlepší? Jakou šířku spreadu si vybrat? atd. Těch otázek bylo skutečně hodně, tak se pokusím odpovědět alespoň na ty základní.

Hned na začátku úvahy o interdelivery spreadech se musíme rozhodnout, kterým ze dvou směrů se vydáme – bull nebo bear spready? Spekulujeme na růst ceny komodity nebo na její pokles? Existuje jednoduché vodítko:

  • spekulace na růst ceny komodity – bull spready
  • spekulace na pokles ceny komodity – bear spready

Takže skutečně nic složitého. A opět za tím vším stojí struktura trhu.

Teď si to spojme s předchozím článkem.
Budeme-li předpokládat budoucí růst ceny komodity, budeme se poohlížet po bull spreadech. Na burzách v USA se obchodují tři likvidní zrniny – pšenice, kukuřice, sója a také pár odvozených komodit (např sójový šrot a olej). Máme tedy celkem slušný výběr. Možností je ale víc. U každé komodity si můžeme vybrat z několika spreadů s různými šířkami.

Většinou platí, že čím širší spread, tím vyšší riziko. Dále záleží i na tom, zda si vybereme spread v rámci jedné sklizně nebo v rámci různých sklizní. Samozřejmě rizikovější jsou právě ty spready, jejichž nohy spadají do dvou různých sklizní. Je třeba si na to dávat pozor a počítat i s tímto zvýšeným rizikem.

Základ tedy máme připraven. Už víme, který typ spreadu je ten pravý a víme, ze kterých komodit si můžeme vybírat. Dále záleží na každém z nás, do jakého rizika jsme ochotni jít.

Pokud patříme do skupiny konzervativnějších obchodníků, vybíráme si z užších spreadů v rámci jedné sklizně. Jedním z nich může být například spread na sójový šrot ZMK17-ZMN17 (květen – červenec). Spread je široký pouze dva měsíce a jeho nohy patří do stejné sklizně.

Interdelivery spread - sójový šrot

Příkladem na rizikovější spread může být bull spread na kukuřici mezi dvěma sklizněmi – ZCN17-ZCZ17 (červenec – prosinec).

Interdelivery spread - kukuřice

Na grafech můžeme vidět, že spready se dostaly skutečně na velmi nízké úrovně. Mohla by to být proto zajímavá příležitost.

Na závěr tohoto článku musím ale upozornit na pár věcí.

Moje články nepředstavují investiční doporučení! To už určitě dobře víte. Dala jsem Vám možnost nahlédnout do mých vlastních úvah a analýz, ale pochopitelně věšteckou kouli nemám. Další vývoj může probíhat i přesně opačným směrem, jakoby se očekávalo. Kromě toho je třeba brát v úvahu, že všechny zmíněné faktory se na trhu mohou projevit až za pár týdnů, měsíců …? Proto je třeba si perfektně nastavit risk a money management, aby byl trader připraven i na méně příznivé scénáře. Pochopení podstaty fungování spreadů je samozřejmostí 🙂

Držím všem palce.