Investování

Jak začít investovat a co je to investice?

tomto rozhovoru jste se mohli dozvědět, kdo jsem a čemu se věnuji. Pravidelně Vás na těchto stránkách budu zásobovat články o investování.

Určitě chcete ihned investovat vaše volné peníze a dívat se, jak se postupně zhodnocují. Jak začít investovat? Akcie, dluhopisy, zlato… STOP. K tomu se také časem dostaneme, mimochodem – trpělivost dělá investora mistrem.

Člověk jako součást investic

Ani to možná nevíte, ale součástí investic už jste. Jenom tím, že máte v bance běžný účet. Banka může část vašich financí půjčovat dále (nepřímo, vklady tomu dopomáhají). Že je to drzost? Je to realita – seznamte se. Běžné účty většinou nenesou odměnu v podobě úroku, proto můžete využít i spořící účet, který nějaký ten úrok poskytne, ale žádná hitparáda to není, navíc u některých bank musíte aktivně využívat účet, abyste se na základní úročení dostali. To dosahuje nyní kolem 1 %, někde i více.

Kolik peněz na začátek investovat?

Schválně si uvědomte, kolik peněz dokážete za měsíc uspořit. Že to nevíte? Pravý čas si udělat ve financích pořádek. Od příjmů odečtete náklady a účty a vyčleňte si částku na spoření. To je základ. Na běžném účtu bychom měli mít také rezervu na nečekané výdaje.

Pokud jste si již ve financích udělali pořádek a uvědomili, jak hospodaříte a kolik si spoříte, můžeme vzít přebytečné úspory a začít investovat. Rozhodně si na investování nikde nepůjčujte!

Vyplatí se začít i s málem, např. s desítkami tisíc. Důležité je začít a začít tak postupně získávat zkušenosti.

Finanční gramotnost

Všeobecně se předchozímu odstavci říká finanční gramotnost, ale nerad toto spojení používám. Navíc Ministerstvo financí ČR jej definuje strašně dlouhými souvětími s odbornými výrazy, že nikdo nepochopí, o co jde. Na jejich webu se ale objevily hezké úderné věty, proč se finančně vzdělávat:

  • Abyste nezadlužili svou rodinu.
  • Aby Vás někdo neokradl.
  • Abyste se neztratili ve světě financí.
  • Abyste dokázali zhodnotit své finance.
  • Abyste byli o něco chytřejší.

Co je to vlastně ta investice?

Investice je činnost, kdy vložíte peníze do kapitálu (finančního nebo lidského) a v budoucnu očekáváte více tohoto kapitálu. Jednoduše si nyní odpustíte utrácení peněz (úspor), abyste měli více na utrácení v budoucnu (budoucí užitek).

„Investiční operace je ta, která po důkladné analýze slibuje bezpečnost jistiny a přiměřený výnos. Operace, které nesplňují tyto požadavky, jsou spekulace.“

Inteligentní investor, Benjamin Graham

„Investice je úsilí, které by mělo být úspěšné, aby se zabránilo tomu, že se z hodně peněz stane málo peněz.“

Z knihy Where Are the Customers‘ Yachts?, Fred Schwed jr.

Investování se často zaměňuje se spekulacemi a tradingem. Jsou to úplně odlišné věci, to si na začátek zapamatujte.

Závěr

Rozhlížejte se kolem sebe a prozkoumávejte terén. Poznávejte jednotlivé produkty, čtěte si všechny řádky psané drobnými písmenky a buďte zvídaví. Udělat si pořádek ve vlastních financích je základ. Investování začíná u spoření. Po vytvoření rezervy můžete zbytek financí investovat, jak je libo. V příštím článku se podíváme na nejlepší investici, jakou můžete na začátek udělat – investovat do sebe, lidského kapitálu.

PS.: Máte-li problémy s utrácením a spořením, můžete využít některé aplikace pro chytré telefony, jako například Wallet nebo Spendee.