Automatické obchodování

Sen o stabilitě aneb jak nedělat trading

Dnes jsem zabrousil do vod českého internetu a zkoumal nabídku automatů, které se dají koupit. No jako vždy jsem našel pouze jeden co mi byl ukraden a pak nějaké nesmysly, které mne vnukly myšlenku napsat článek o iluzi zisku. Rozhodl jsem se tedy napsat článek o tom, jak trading nedělat. Nebo přesněji on by se tak dělat dal, ale pouze na hraní s pár stovkami USD a za to mne to opravdu nestojí.

Podívejme se nejdříve na to, co chce standardní obchodník od forexu.

Obchodník chce jednu věc – stabilní equity. Často jako první požadavek na konzultacích slyším „chci být 50% dní z měsíci v zisku, 40% na nule a 10% ve ztrátě“. No, takhle to bohužel nejde. Můžete si vytvořit iluzi dokonalé equity tím, že budete vysedávat pozice a čekat, než je zavřete v zisku. Ale to je časovaná bomba. Je na tom např. postaven jeden slavný automat, který nebudu jmenovat. Jeho nasazení je cesta do pekel. Jak pak takový výsledek vypadá vidíte zde:

Equity křivka, tedy ta červená, je super. Celkem +13% za pár měsíců. Bomba. Ale je zde jeden háček – jedná se POUZE o UZAVŘENÉ POZICE. Pokud připočteme otevřené pozice, zobrazuje stav žlutá linka. Prodejce vás bude nejspíše krmit nějakými řečmi, ale ta žlutá linka ukazuje skutečný stav účtu. A ten je aktuálně -70%! Dobrá iluze zisku, nemyslíte? V reálu je takové obchodování k ničemu – jednou o vše přijdete.

Příště se podíváme na to, co od trhu můžete (a měli byste) očekávat.