Akcie

Exploze akcií Tesla – kam až poroste?

Společnost Tesla, která vyrábí elektrická auta, představovat nejspíše nemusím. V posledních měsících má za sebou raketový růst a častěji se psalo už snad jen o Wirecard.

Zajímavé je, že TSLA silně polarizuje investory na dvě skupiny – ty co ji mají a říkají, že je levná a brzo bude stát 10 tisíc USD. A pak druzí, kteří říkají, že její koupě je nesmysl a čistá spekulace. Kdo má pravdu? Pojďme se nad tím dnes trochu zamyslet.

Velikost společnosti Tesla

Ke dni, kdy tento článek píšu, je Tesla 20. největší společnost v USA podle tržní kapitalizace. Za posledních 12 měsíců vyrostla o téměř 500 %. Nechává za sebou takové firmy, jako je Coca Cola, Intel, AT&T nebo Verizon. Je tedy z pohledu kapitalizace opravdu obrovská.


Graf vývoje akcií Tesly za od října 2019

Proč cena akcií Tesly tak prudce vyrostla?

Důvodů může být hodně. Nyní nebudu rozebírat ekonomické výsledky, k těm se dostanu za chvilku. Podívejme se spíše na krátkodobé důvody růstu.

Osobně vidím hlavních důvodů několik.

Likvidace short pozic

Tesla je jedna z nejvíce shortovaných akcií. Dříve byl podíl 20 %, dnes je kolem 10 %, to znamená, že hodně short pozic bylo zavřeno a to cenu poslalo nahoru.

Euforie z rozvoje elektromobility

Lidé očekávají, že Tesla bude vyrábět auta pro celý svět, protože brzo budou jen elektroauta (jak je to reálné z hlediska dostatku elektřiny je diskutabilní).

Princip letadla

Akcie roste, vydělá stovky procent, amatér chce vydělat, tak naskočí taky, aniž by dělal hlubší analýzu. Tím cena povyroste a přiláká další. Klasické letadlo podpořené prodejci na cold callingu, kteří tlačí lidi do závratných zisků během pár měsíců :).

Důvodů bude více, ale tyto považuji osobně za nejzásadnější.

Proč akcie Tesly NEKOUPIT?

Pojďme už k zásadnější otázce a to je hodnota společnosti.

Musím hned na úvod uvést, že se ve svém investování řídím fakty a kupuji to, co je, ne to, co hypoteticky bude. Problém Tesly je, že kupuji naději na budoucí výrazný podíl, který se podepíše velkými zisky (při současné kapitalizaci by musely být alespoň 7 miliard USD ročně a k tomu má hodně daleko).

Když se tedy podívám na fakta, tak Tesla funguje 18. rokem a nedokázala mít zatím žádný rok ziskový.

Faktem je, že byla Tesla několikrát vyšetřována ohledně podvodů v účetnictví. Když jste se pak hlouběji podívali na její historicky první ziskový kvartál, měla podezřele nízké odpisy a vypadalo to, jako účelově vytvořený zisk.

Z mého pohledu je cena aktuálně velmi vysoko a pro dlouhodobého investora nemá její nákup smysl. Trh se totiž krátkodobě chová jako sázkař a reaguje pod vlivem euforie. Dlouhodobě se ale chová jako váhy a akcie hledá svou reálnou cenu. To řekl již před desítkami let Benjamin Graham a na platnosti tohoto výroku se nic nezměnilo, z minulosti máme mnoho skvělých případů, například internetová bublina – podívejte se na začátky Amazonu na burze.

Poslední, velmi zásadní důvod: Jim Chanos, největší expert na rozpoznávání podvodů na Wall Street, je silně proti Tesle a má velké short pozice. Proti Chanosovi bych určitě nesázel, to je člověk, který opravdu ví, co dělá.

Plno lidí si myslí, že se do ceny podepisuje i hodnota SpaceX, Starlink a dalších firem. Pletou se – Starlink patří pod SpaceX a ta je úplně mimo Teslu, na její hodnotu nemá absolutně žádný vliv.

Proč akcie Tesly KOUPIT?

Pokud chcete spekulovat krátkodobě, může to mít smysl.

Pokud vám nevadí kupovat akcie, jejichž cena není podložena hodnotou společnosti.

Pokud dokážete oceňovat firmy s obrovskou cenou, které ale neumí vydělávat peníze a není jisté, zda je jejich byznys model funkční.

Jak se k Tesle postavit?

Mám Muska rád, je to velmi chytrý člověk a geniální vizionář. Ale Tesla je firma, kde nevidím žádný důvod, který by obhájil její cenu. V tuto chvíli bych nešel do shortu ani nekupoval. Akcie nemá jak obhájit svou cenu a poměr rizika a potenciálního zisku je značně nevyvážený. Rozhodnutí je ale na každém.

PS: Musk se díky růstu hodnoty akcií stal bohatším, než Warren Buffett.

Než si ale akcii koupíte, myslete na to, že je dobré udělat základní analýzu finančního zdraví a ocenění. Jak na to se dozvíte třeba v mém kurzu obchodování a analýzy akcií.