Akcie

Akcie Tesly budou levnější, co to může způsobit?

V pondělí 31. srpna nás čekají dvě důležité události, které mají vliv především na investory. Společnosti Apple a Tesla budou štěpit své akcie. Co to znamená? Jednoduše za každou akcii vydají více nových, aby jejich cena na burze klesla.

Apple štěpí akcie již popáté. Kdyby to tak nedělal, cena za akcii by byla 30 tisíc USD. Na burze je jedna velmi úspěšná společnost, která akcie nikdy neštěpila. Víte, která to je? Legendární Berkshire Hathaway – její akcie dnes stojí téměř 320 tisíc USD.

Akcie Tesly bude 5x levnější

Tesla je společnost, na kterou se chci dnes zaměřit primárně.

Štěpení akcie bude v poměru 1:5. V pondělí 31. srpna se tedy počet akcií zpětinásobí a jejich cena klesne na pětinu. Reálně se nezmění nic, kapitalizace zůstane stejná.

Iracionální chování investorů – co může štěpení způsobit?

Tesla je skvělá společnost, je to takový Apple automobilů, ale na burze je velmi drahá. PE je 1000, takže pokud bych ji celou koupil a udržel ziskovost, investice by se mi vrátila za 1000 let. Navíc na autech pořád není zisková – když odečteme emisní povolenky, které Tesla prodává, tak na autech stále prodělává. Na tom je vidět, že zatím není kde navyšovat zisk, protože potenciál na prodej emisních povolenek je nižší, než na prodej aut.

Co je u Tesly ale zajímavější je iracionální chování investorů. Pokud o akciích něco víte, tak to vidíte na první pohled. 

Nedávno například konkurent Tesly, automobilka Lucid, oznámila průlom. Její auto ujede na jedno nabití 400 mil. Reakce Tesly? Skok o 11 % nahoru. To je přece nesmysl – někdo oznámí že je lepší a akcie konkurence posílí? To by spíš mělo být naopak.

Minulý týden pak Tesla podala žádost o schválení systému, který by detekoval děti v moc teplém autě. Touto žádostí cena Tesly skočila o 8 % nahoru, tedy kapitalizace stoupla o cca 23 miliard USD. To je pro srovnání více než 80 % hodnoty automobilky Ford.

Takové reakce nejsou normální a je vidět, že se investoři chovají velmi iracionálně. Proto jsem zvědav na důsledky štěpení. Nedivil bych se, kdyby si mnoho laiků štěpení nevšimlo, řeklo si jak je Tesla levná a nakoupilo akcie za velké peníze a tím ji poslalo opět nahoru.

Tesla jako krásná případová studie

Opět zopakuji, že proti Tesle nic nemám. Dělá skvělou práci. Můžeme na ní ale vidět, jak iracionální mohou investoři být.

I když je Tesla skvělá společnost, tak je velmi drahá a zisk na její akcii je spíše náhoda, než výsledek analýz hodnotového investora. Na to myslete vždy, než budete investovat do akcií, kde je (nebo byl) silný hype. Uvidíme, jak se bude chovat akcie do budoucna, bude to zajímavé sledovat.

Než si ale akcii koupíte, myslete na to, že je dobré udělat základní analýzu finančního zdraví a ocenění. Jak na to se dozvíte třeba v mém kurzu obchodování a analýzy akcií.