Akcie

Je cash flow více, než zisk?

Podívejme se na analýzu společnosti, která se vymyká standardům. Je u ní totiž zajímavý pohled na cash flow, přestože zisk pokulhává.

Jde o společnost Broadcom. Zkušenějším v IT bude dobře známá. Jde o firmu, který vyrádí čipy pro chytré telefony, počítače, síťová zařízení, data centra, zařízení pro kybernetickou bezpečnost a další. Ve svých oborech je jedním z největších výrobců na světě.

Aktuální vývoj ceny vidíte zde:


Ziskovost společnosti Broadcom

Při pohledu na výkazy na první pohled vidíme, že ziskovost není stabilní. EPS (zisk na akcii) je tak velmi variabilní. Přesto je cena akcií mnohem stabilnější a důsledkem je, že ukazatel P/E je velmi variabilní. Medián za posledních 10 let je 23, aktuální je 57 a příští rok se očekává na hodnotě 13. Pro doplnění – oborový průměr P/E je mírně nad 40.


Shora dolů: Cena akcie, zisk a akcii a P/E poměr

Proč tomu tak je?

Vývoj Cash flow

Při podrobnějším pohledu si lze všimnout, že management společnosti se zaměřuje primárně na cash flow, ne na zisk. Ukazatel cash flow je výrazně stabilnější, navíc plynule rostoucí.

Od roku 2015 vypadá volné cash flow takto:

  • 2015: 1,7mld USD
  • 2016: 2,7 mld UD
  • 2017: 5,5 mld USD
  • 2018: 8,2 mld USD
  • 2019: 9,3 mld USD

Z důvodu jeho stability je důležitějším ukazatelem P/FCF (cena / volné cash flow), než P/E. Jeho vývoj je také dlouhodobě mnohem stabilnější.

Růst cash flow zdůvodňují nejen samotným byznysem, ale i výsledky menších akvizic, z nichž největší bylo převzetí společnosti Symantec za 10 miliard USD.


Poměr ceny a volného cash flow (P/FCF)

Dividendy Broadcom

I přes nestabilní ziskovost jsou vyplácené dividendy dlouhodobě stabilní a rostou. A podle finančního ředitele není problém v tom do budoucna pokračovat, protože se řídí cash flow, ne ziskem. Na dividendy platí v průměru polovinu volného cash flow a letos se očekává jejich růst o přibližně 10 %.

Zkušenější se již ptají na výplatní poměr, kde to vypadá často jinak. Aktuálně je výplatní poměr cca 200 % zisku, ale equity, tedy hodnota majetku akcionářů, je kladná – cca 24 miliard USD.


Nahoře: Dividenda na akcii; Dole: dividendový výnos v % z ceny akcie

Závěr

Společnost je rostoucí a zajímavá. Výplatní poměr je nad 100 %, ale nesnižuje potřebný objem disponibilních prostředků, není to proto ihned katastrofa. Zdůvodnění všech zákonitostí by bylo na delší analýzu, ale pokud chcete do společnosti investovat, určitě se jí věnujte důkladně.

Na závěr mám pro vás pozvánku – pokud se chcete do finančních trhů trochu více ponořit, podívejte se na náš certifikační kurz na trhy.cz, který je komplet zdarma a najdete v něm informace jak o akciích, tak komoditách, opcích a dalších nástrojích. Celkem více než 83 lekcí, které vás provedou celým světem finančních trhů. Zdarma