Základy obchodování

Obchodní příkazy v Metatraderu

Po úspěšném nastavení platformy, kdy si sami umíme změnit grafické prostředí grafu, měnit timeframe a přidat trh, který můžeme obchodovat, se nyní zaměříme na obchodní příkazy v Metatraderu.

Do trhu můžeme vstoupit dvěma způsoby:

  • Market příkazem — ihned
  • Limitním příkazem — na námi určené ceně

Obchodní příkazy

Market příkaz

Market příkaz použijete v případě, kdy se v trhu naskytla příznivá situace a vy chcete za každou cenu vstoupit ihned do trhu. V tom případě zvolít BUY, pokud chcete finanční instrument nakoupit a očekáváte růst nebo SELL v případě, že očekáváte pokles ceny daného instrumentu.

Tip: Pokud byste ve svém Metatraderu neměli ten červený panel k zadávání market příkazů, klikněte vlevo vedle názvu trhu na ten malý černý trojúhelníček a panel se vám zobrazí.

Co se stane ihned po stisknutí tlačítka BUY nebo SELL?

Vstoupíte do trhu a v tentýž moment budete ve ztrátě. Jak je to vůbec možné? Zeptejte se svého brokera. Na vině je spread, který se automaticky přičte ke vstupní ceně a který znamená poplatek za vstup do trhu pro vašeho brokera.

Měnové páry mají různé spready. Od 1 pipu do 3–5 pipů. Pokud zvolíte velikost pozice například 0,10 lotu a vstoupíte do obchodu, obdržíte spread například 1 pip a ihned jste v mínusu $1 dolar (máme-li obchodní účet v USD). Tomu se nedá vyhnout a musíte s tím počítat. Proto při výběru brokera zohledňujte také velikost spreadu, kterou si účtuje za vstup do trhu.

Sell limit & Buy stop vs. Buy limit & Sell stop

Pokud své vstupy dopředu plánujete a nechcete vstupovat pomocí Market příkazu, použijete limitní příkazy.

Trh bude na hodnotě 1.49 a vy se rozhodnete, že chcete vstoupit na hodnotě 1.50 a budete očekávat růst, vstoupíte do obchodu pomocí “BUY STOP”. Příkaz BUY STOP znamená, že pokud cena po proražení úrovně 1.50 bude dále růst, budete v zisku i vy.

V opačné situaci, kdy by byla cena 1.49 a vy byste chtěli na úrovni 1.50 prodávat, použili byste příkaz “SELL LIMIT” a tím pádem byste do obchodu vstoupili v momentě, kdy by se cena vrátila na hodnotu 1.50.

Obrázek to vše krásně ilustruje.

Jak zadat limitní příkaz?

Jsou dva způsoby.

Prvním způsobem je kliknutí pravým tlačítkem myši přímo do grafu trhu:

Tip: Běžte do své platformy Metatrader a všimněte si, jak se automaticky mění limitní příkaz podle toho, kde v grafu se nacházíte. Pokud kliknete nad aktuální cenu, automaticky se vám zobrazí „Sell limit“, pokud ale kliknete pod aktuální cenu grafu, namísto Sell limitu tam budete mít „Buy limit“.

Druhý způsob: Přes okno pokynu

Zvolte si trh, otevřete si jej a kliknutím na „Nový pokyn“, kde uvidíte:

  • Symbol
  • Objem pozice
  • Stop loss a profit target
  • Typ: – Zde přepněte na Čekající pokyn
  • Typ pokynu: Zde si můžete vybrat jestli limit sell&buy, stop sell&buy

Poté stačí odkliknout „Podat pokyn“ a jste v trhu

Tipy na závěr: 

  • Pokud se nacházíte v trhu, můžete svůj profit target a stop loss posouvat pomocí myši. Stačí kliknout na linku úrovně například stop lossu a posunout jej na jinou úroveň.