Seriál: Opční obchodování zemního plynu

Seriál praktického opčního obchodování – týden 7

Vážení čtenáři a obchodníci, dnes opět shrnu obchodování na obchodním účtu se zemním plynem v minulém a částečně i aktuálním týdnu, který se nesl ve znamení zvýšené volatility. Zaměříme se na rolování opčních pozic a dále na vývoj na párovém obchodu (dvojitý short) ETF navázaných na zemní plyn.

Shrnutí týdne

Od počátku minulého týdne až do tohoto úterý jsme byli svědky mírného růstu realizované volatility na zemním plynu. To hrálo do karet především strategii short DGAZ vs. short UGAZ, ale jelikož zemní plyn i mírně klesl v ceně, došlo k oživení i na pozicích short call opce BOIL.

V minulém týdnu jsme rovněž rolovali pozice. Striky 26 a 27 jsme rolovali horizontálně, tedy zachovali jsme strike a pouze prodloužili splatnost. U call opcí se strikem 26 jsme obdrželi za rollování na srpnovou splatnost kredit 70 centů na opci a u striku 27 jsme obdrželi za rollování na červencovou splatnost kredit 57 centů na opci. U striku 28 jsme provedli rollování na červencovou splatnost s posunutím striku o 1 bod výše při obdržení kreditu 25 centů na opci.

Pozitivní je, že prémie jsou při rolování stále poměrně slušné a u striku 27 jsme byli schopni realizovat téměř 2% kreditní prémii za pouhý měsíc. Negativní samozřejmě je fakt, že cena plynu stále trenduje proti nám a neumožňuje nám rollovat at the money, kde bychom mohli realizovat mnohem vyšší prémie.

Párový obchod

Rádi bychom zmínili pár slov o našem párovém obchodě a aktualizovali poslední graf, kde jsme ukázali, jak díky neefektivitám z pákového násobení dochází k poklesu hodnot obou pákových ETF, a to jak ETF na long, tak i ETF na short.

Díky relativně silné volatilitě na zemním plynu v období mezi 13-17.6., kdy docházelo k pohybům v ceně zemního plynu denně o plus či mínus 2%, narostly i neefektivity způsobené denním násobením pákových pohybů. Zatímco cena zemního plynu měřená ETF:UNG se od 4.6. změnila pouze o -0,08%, tak cena 3x long zemní plyn ETF:UGAZ poklesla o -1,30% a cena 3x short zemní plyn ETF:DGAZ poklesla také, a to o -0,52%. Short obou instrumentů vygeneroval od 4.6.2018 zhruba 68 EUR zisku.

Více informací, včetně přiloženého výpisu z obchodního účtu (v pdf – Portfolio Analyst) naleznete po přihlášení na svůj klientský účet zde na serveru Quastic. Pokud ještě nemáte přihlašovací údaje, stačí zadat Váš e-mail do kolonky níže.