Ostatní články

Jaká byla konference v Hongkongu?

Minulý týden jsem trávil v Hongkongu na konferenci iFX expo. Jedná se o jednu z největších konferencí na světě a je zaměřena čistě na B2B, tedy business to business. Není určena pro běžné tradery, ale pouze pro majitele firem z oboru. Má to jednu velkou výhodu – vidíte vývoj trhu samotného mnohem lépe, než běžný trader.

V tomto článku shrnu, co na konferenci bylo a co jsem se dozvěděl.

Velikost konference

Na konferenci bylo odhadem 100 vystavovatelů a 3000 návštěvníků. Konference se konala v Hong Kong Convention and Exhibition Centre, což je obrovská budova, takže prostoru bylo hodně. Bylo to opravdu velké a došlo i na některá nečekaná setkání, když jsem potkal některé známé a lidí co, navštívili mé semináře v Asii. Jen jsem nepotkal ani jednoho Čecha. Říkám si, že jsem možná i první Čech, co tam historicky byl :).

Kryptoměny

Dnešním světem vládne krypto. Když si zapnu LinkedIn, tak prakticky nic jiného nevidím. Euforie, možná až hysterie kolem kryptoměn, je všude. O to více mě překvapilo, že na konferenci se až tak nekonala. Samozřejmě, že se jí nevyhla, ale stánků s krypto tam bylo jen pár. V tomto směru je tedy Asie celkem rozumná. Možná to bylo i aktuální situací kolem kryptoměn, kdy vyplouvá více a více podvodů na povrch („ztracené“ bitcoiny apod.) a tak jej někteří lidé pomalu opouštějí.

Brokeři, poskytovatelé likvidity…

Na konferenci bylo celkem dost brokerů. Nejvíc bylo ale poskytovatelů služeb – poskytovatelé likvidity, platformy… Co mi přišlo velmi zajímavé bylo množství firem, které zakládají brokery.

Pokud si chcete založit brokera, máte v zásadě dvě možnosti.

  1. White label od vybraného brokera
  2. Nechat si jej založit na klíč, získat licence atd.

První možnost není nejlepší, většina lidí tak volí tu druhou, ta je ale velmi náročná, proto existují společnosti, které s tím pomáhají. A takových společností tam bylo relativně dost. A to jak globální a léta zavedené firmy, jako Leverate nebo Forexware, tak i menší lokální společnosti.

V tomto směru jsem byl celkem překvapen a bylo vidět, že se trendy přesouvají z byrokratické Evropy do relativně volné Asie. Pokud tedy zavede ESMA velké omezení, můžete se podívat po brokerovi v Asii, to ale uvidíme podle situace, třeba to tu bude jako v USA nebo Japonsku.

Platformy

Na konferenci bylo i několik poskytovatelů platforem, včetně MetaQuotes, který stojí za Metatraderem. Nejvíce byly zastoupeny mobilní platformy, což je logické, protože např. v Malajsii má 90% lidí jen mobil a to i traderů, z PC jich obchoduje minimum.

Shrnutí

Sepsat všechny zážitky z konference je těžké, jelikož jich je opravdu hodně. Je ale zajímavé vidět, jak se trendy přesouvají z Evropy do Asie. Budoucí vývoj bude velmi zajímavý a rozhodně jej budu sledovat!

Našel jsi si čas i na trochu volna. Atmosféra Hongkongu je fantastická a stojí za to! Připravil jsem pro vás i video, tak jej brzy zveřejním, jen jej musím sestříhat.

Na závěr mám pro vás pár fotek.

Vstup na konferenci


Gavin Mak – majitel jedné z firem, co poskytuje služby brokerům v Asii – risk management, likvidita…


Diskusní panel, zrovna o Krypto :).


Našel jsem pobočku IC markets 😀


I když je Hongkong jako betonová jungle, najdete v něm spousty parků a dokonce i muzeum čajového nádobí.


Býci před burzou v Hongkongu.


Vstup do burzy, aktuálně je v rekonstrukci.


Centrála Bank of China


Centrála Bank of China


Nejvyšší budova v Hong Kongu – International Finance Center

Asie je super až na jednu věc – ta dálka. Praha – Londýn za 2 hodiny a pak Londýn – Hongkong cca 13 hodin. I s odbavením atd. zabere cesta cca 21 hodin.