Opce

Seriál praktického opčního obchodování – týden 5

Vážení čtenáři a obchodníci, v dnešním článku naleznete jednak shrnutí minulého týdne z titulu obchodování na zemním plynu a dále ukázku nového přístupu – párovému obchodu (resp. dvojitému shortu ETF). Ostatně o těchto obchodech jsem psal již v minulosti jako o možném alternativním přístupu pro obchodování neefektivních ETF.

Shrnutí týdne

Tentokráte přidáváme k reportovacímu období i aktuální pondělí. Důvod je prostý, jelikož minulý týden neproběhl žádný obchod, chtěli jsme čekání na rozpad časových prémií opcí trochu oživit a v pondělí se rozhodli ukázat na další možný obchodní přístup.

Nejprve si shrňme dosavadní výkonnost, která činí -1,10% od zahájení této série. Cena zemního plynu šla i v minulém týdnu lehce proti nám, ale kolem ceny 3 dolarů za Bcf se začala tvořit u plynu rezistence a začaly se ukazovat náznaky možného poklesu.  Pozitivní je, že se kontango v rámci tohoto měsíce drží poblíž úrovní 0,5%, což u instrumentu BOIL znamená 1% měsíční vítr do platech pro náš short.

Na plné grafické vyjádření efektů kontanga a neefektivit je relativně příliš brzy, z hlediska jednoho měsíce jsou prozatím změny zanedbatelné. Ale aspoň pro malou ukázku … od 1.5. do 30.5 první futures kontrakt na zemním plynu vzrostl z úrovně 2,763 na úroveň 2.885, což je nárůst o 4,415%. Oproti tomu ETF:BOIL, což je 2x zemní plyn, za tu stejnou dobu vzrostl z ceny 26,95 na 28,60, což je nárůst pouze o 6,12%. Za měsíc tedy pozorujeme kumulativní neefektivitu ve výši cca 1,7%. Náš účet je tedy sice ve ztrátě, ale pokud se cena plynu vrátí zpět na úroveň 2,763 (a ani tak hluboko zpět nemusí) budeme opět v zisku.

Párový obchod

Jelikož obchodování s měsíčními opcemi je relativně „nudné“ z titulu aktivity účtu, rádi bychom Vám ukázali také další možný přístup. Není to nic alibistického ve smyslu „minulý měsíc jsme byli v mínusu, tak přepínáme na jiný režim“. Vůbec ne a nechápejte to tak. Za dosavadním přístupem si stojíme, je to pevně nastavená strategie a budeme v ní pokračovat minimálně dalších 12 měsíců, abychom mohli prezentovat, co dokáže short neefektivního ETF v čase.

Abychom články ale trochu oživili, rádi bychom zmínili pár slov o přístupu short/short pair trade neefektivních ETF. Jak již víte z mých předchozích článků, neefektivní ETF klesají z titulu páky. A jelikož zemní plyn je relativně volatilní komodita, je poměrně atraktivní shortovat dvě protichůdná ETF proti sobě – 3x long zemní plyn vs. 3x short zemní plyn (ETN:UGAZ vs. DGAZ). Obě dvě ETF v čase klesají ale na denní bázi se vykrývají. Abychom tento efekt demonstrovali, shortnuli jsme cca 5% účtu v UGAZ a 5% účtu v DGAZ. Na týdenní bázi si budeme vyhodnocovat a ukazovat vám, jak se pozice vyvíjí. Parametry tradu naleznete ve výpisu z účtu, pro rychlost ale uvádíme, že se jednalo o 200ks short DGAZ za cenu 22,69 a 68ks short UGAZ za cenu 66,17USD.

Takto jsme v pondělí vstoupili do pozice a v ní budeme čekat, dokud nebude v zisku včetně nutného pokrytí nákladů shortování. Jakmile pozice bude v zisku (může se jednat o periodu 2 týdnů, možná déle), pozici rebalancujeme.

Pro úplnost doplňuji, že výpis z účtu IB (portfolio analyst) naleznete po přihlášení do svého klientského účtu zde na serveru Quastic. Pokud ještě účet nemáte, stačí zadat Váš e-mail níže a veškeré informace by Vám měly dorazit na e-mail.