Komodity

Volby, WASDE, komodity…

Prezidentské volby v USA a dokonce i WASDE report … uff, to byl tedy náročný týden i pro komodity. Pojďme se podívat, jak tyto dvě významné události zahýbaly s cenou některých komodit a spreadů.

Volby byly doprovázeny skutečně velkou nejistotou a výsledek skončil velkým překvapením. Důsledky jsme zaznamenali na většině grafů, hlavně na měnách, akciích a dluhopisech. Ten vysoký „zub“ směrem dolů nebo nahoru na hodinovém grafu byl prostě nepřehlédnutelný 🙂

Ale co na to naše komodity? Některé z nich jsou politicky citlivější, co se ukázalo i tento týden. Jedná se hlavně o zlato, stříbro a z energií hlavně o ropu.

Zlato
Všimněte si té středeční svíčky. Samotné tělo svíčky je poměrně malé, což znamená, že zápas mezi býky a medvědy byl nakonec poměrně vyrovnaný, i když v závěru měli přece jen větší převahu medvědi. Ale všimněte si vrchního knotu svíčky, který sahá až téměř k 1 340 dolarům! Pohyb ceny od maxima po minimum byl v tento den téměř 6-procentní ve srovnání s otevírací cenou. Kromě cenového pohybu stojí také za povšimnutí i prudký nárůst volume. Ve středu se zobchodovalo až čtyřikrát více kontraktů než v úterý! Neuvěřitelný rozdíl.

Zlato a voľby USA

Stříbro
Stříbro je obecně volatilnější než zlato. Tentokráto tomu tak ale nebylo. I zde na grafu vidíme značně zvýšenou volatilitu, ale relativní pohyb ceny stříbra byl menší než v případě zlata. To vídáme opravdu vzácně. Volume bylo ve středu dvojnásobné ve srovnání s úterkem.

Striebro a voľby USA

Ropa
Z energií je ropa politicky nejcitlivější. Svíčka v den vyhlášení voleb ukazuje na celkem běžný růst ceny od open po close, ale její dlouhé knoty prozrazují skutečně divoký den. Relativní pohyb ceny v průběhu dne ve srovnání s otevírací cenou byl téměř 7-procentní!

Cena ropy - voľby USA

Zůstaňme ještě chvilku u ropy. Kromě samotných futures na ropu jsem v mém spreadovém reportu několikrát analyzovala i zajímavé příležitosti na bear spreadech na toto černé zlato. Přestože cena ropy několik předchozích dnů rostla a byly dokonce volby, na interdelivery spreadech byste žádnou významnou událost ani nezaznamenali. Abyste si nemysleli, že kecám, podívejte se na jeden z bear spreadů CLM17-CLJ17 (Červen – Duben), který jsem analyzovala v reportu už v srpnu. Cena spreadu nedávno udělala krásný break směrem nahoru a nějaký Trump nebo Clintonová ho vůbec nezajímali 🙂

Spread na ropu

Další komodity, jako jsou zrniny, softs nebo masa, nejsou politickým děním skoro vůbec ovlivňovány. Na zrninách jsme ale přece jen ve středu zaznamenali zvýšenou volatilitu. Kvůli volbám to ale nebylo. Příčinou bylo zveřejnění dalšího WASDE reportu, na který jsem vás v předchozím článku upozorňovala.

Například kukuřice udělala ve středu poměrně prudký pohyb směrem dolů. Volume bylo tento den také poměrně vyšší …

Cena kukurice

A jak se chovaly spready na kukuřici? V nedávném reportu jste mohli najít bull spread ZCN17-ZCZ17. Je to spread mezi dvěma sklizněmi, proto je rizikovější ve srovnání s bull spready v rámci jedné sklizně (jako například ZCH17-ZCN17). Ale i přesto, že cena front kontraktu v den WASDE reportu klesla až o 12,25 centů, bull spread udělal pohyb směrem dolů pouze o 1,5 centů! To je tedy podstatný rozdíl a něco to vypovídá o situaci na fyzickém trhu.

Komoditný spread na kukuricu

Schválně se zkuste podívat na graf spreadu ještě jednou a představte si ho bez té šipky. Pokud byste o WASDE reportu nevěděli, věděli byste že byl nějak významný den? Myslím si, že těžko. Pohyb spreadu nebyl nijak zvlášť výrazný a zapadl do průměrné mezidenní volatility.

Podobně tomu bylo u sóji. Okolo WASDE reportu pozorujeme na grafu zvýšenou volatilitu a konkrétně v den jeho zveřejnění cena klesla o 19,25 centů. Kděžto jeden z bull spreadů, ZSN17-ZSX17, zavřel o 9,25 centů níže, než v předchozí den. I to je krásný poloviční rozdíl!

Cena sóji

Interdelivery spread na sóju

Na těchto příkladech můžete vidět, proč tak ráda obchoduji spready. Jsou jen minimálně nebo vůbec ovlivňovány politickými nebo makroekonomickými událostmi. Zatímco spousta obchodníků byla tento týden hodně nervózních, já jsem byla v klidu a průběh voleb jsem vlastně ani moc nesledovala.

Naproti tomu WASDE report s komoditami a jejich spready samozřejmě souvisí, a může mít na jejich ceny pochopitelně větší vliv. Zvláště spready často reagují na změny v nabídce a poptávce relativně výrazněji. Tentokrát tomu tak nebylo a pohyby spreadů byly oproti podkladům relativně malé. Ne vždy tomu tak ale bývá a je nutné se zvýšenou volatilitou počítat.

I přesto se dá riziko u interdelivery spreadů krásně ovlivnit např. tím, že u zrnin zůstaneme v rámci jedné sklizně. Celkově jsou potom spready na zemědělské komodity vhodné jako doplněk jiných stylů obchodování, protože nejzásadnější události na trzích (zasedání Fedu, report o zaměstnanosti) nemají na jejich cenu prakticky žádný dopad.