Komoditní spready

Sója letí vzhůru. Zastaví se?

Bull spready na sóju a sójový šrot nám tento rok předvedli skutečně nádhernou podívanou. Je to pořádný rozdíl oproti loňským doslova nudným pohybům. Co bylo příčinou? Můžeme očekávat pokračování tohoto divokého chování? Dnes se na to podíváme podrobněji.

Příčina prudkého růstu cen

Kvůli obrovským zásobám sóji mnoho lidí tak prudkou rally neočekávalo. Je potřeba ale počítat s tím, že v této době probíhá sklizeň sóji v Jižní Americe. Proto jakékoliv překvapení ze strany počasí může způsobit velkou cenovou akci.

A přesně to se teď i stalo. Modely počasí se změnily a začaly předpovídat extrémní sucho v Jižní Americe, obzvláště v Argentině. To ale může znamenat mnohem menší sklizeň, než se očekávalo.

Tento fundament dokázal „nakopnout“ ceny sójového komplexu natolik, že sója prorazila velmi silnou rezistenci na 10 dolarech a sójový šrot na 350 dolarech.


Sója


Sójový šrot

COT analýza

Kromě toho nás na tento scénář upozorňovala také naše oblíbená analýza sentimentu. Hlavně u sóji byly COT pozice jasně vyhrocené, růst ceny bylo proto možné očekávat.

Co dál?

Po tak prudkých pohybech, ať už směrem nahoru nebo dolů, obvykle přichází korekce. Aby trh mohl pokračovat v započatém pohybu, měl by si dát alespoň malý oddech. Proto nevylučuji, že se skutečně dočkáme korekce na sóji a sójovém šrotu, a tedy i na bull spreadech.

Krátkodobě je trh se sójou překoupený nejen z hlediska ceny, ale také z hlediska COT analýzy (viz. grafy výše). Ještě větší vyhrocenost můžeme pozorovat u sójového šrotu. COT pozice obou skupin účastníků trhů se dostaly do vyhrocených oblastí i z dlouhodobého hlediska.

To je další fakt, který podporuje spíše scénář nadcházející korekce. Nezapomínejme také na fyzický trh. Brazílie je na tom s počasím mnohem lépe. Zatím se očekává dobrá sklizeň, která by mohla dokonce vyrovnat nedostatek v Argentině.

Krátkodobě ale hraje stále velkou roli počasí. Extrémní sucho v Argentině totiž ještě nemusí být zažehnáno. Nějaké srážky se sice očekávají, ale není ještě zcela jisté, že budou dostačující. Pokud se předpověd opět změní k horšímu, po korekci se můžou ceny vyšplhat mnohem výš.

Bull spready

V posledních Spreadových reportech jsem hodně analyzovala bull spread ZSN18-ZSX18. Je to nejoblíbenější a nejlikvidnější bull spread ze sójového komplexu. Spread se zachoval přesně jak jsem očekávala – pokles a konsolidace kolem nuly, a pak možný prudší růst směrem vzhůru. Momentálně tento spread testuje rezistenci kolem 20 centů.

Úžasně si také vedly bull spready na sójovém šrotu. Myslím, že k tomu slova ani nejsou potřeba.

Tuto rally využilo mnoho mých studentů a odběratelů Spreadových reportů. Na obrázcích můžete vidět pár příkladů, jak příjemně trh se sójou nadělil 🙂

Nesnažte se chytit vrchol

Typická vlastnost bull spreadů je, že mají nízkou úspěšnost. Když ale přece jen k rally dojde, mnohokrát to stojí za to. Nevýhodou je, že šance trefit vrchol je téměř nulová. Obchodníci někdy touží po větších a větších ziscích, proto zůstávají v pozici příliš dlouho. To jim ale často přinese zklamání. Proto je velmi důležité bull spready správně řídit. Moje rada zní – nastavte si pevný profit target, nebo víc profit targetů a dodržte je. Nesnažte se chytit vrchol, protože to se vám pravděpodobně nepovede.

Na závěr ještě přikládám podrobný graf sezonality. Vidíte, že bull spready můžou předvést ještě mnohem větší pohyby. Nestává se to ale často.