Komoditní spready

To nejzajímavější z komoditních trhů

V poslední době se toho na komoditních trzích děje hodně zajímavého. Důkazem je také doslova „narvaný“ Spreadový report, který je v posledních týdnech skutečně velmi obsáhlý. Pojďme se dnes podívat na to nejzajímavější, co nám komodity předvádějí.

Ropa

Ropa je v této době asi tou nejsledovanější komoditou. Jak jsem již nejednou zmínila, ropa patří k největším trhům a má vliv i na ostatní komodity. Proto ropu také podrobně analyzuji ve Spreadových reportech už od listopadu.

Dalším důvodem, proč je ropa momentálně velmi zajímavá, je extrémní vyhrocenost trhu. To můžeme vidět na COT analýze již na první pohled. Myslím, že další komentář již není ani potřeba.

Přesně trefit korekci je obecně velmi těžké u tak rozjetých trendů. Zatím se mi ale daří celkem dobře odhadovat i krátkodobý vývoj. V posledním reportu jsem zmínila hladinu 65 dolarů jako možnou další rezistenci, na které by se cena mohla zastavit. A jak je vidět z grafu, cena skutečně otestovala tuto oblast. Nedokázala ji ale prorazit a dostala se pod krátkou trendline.

Takže zatím to vypadá spíše na možnou korekci. Ale samozřejmě stále se nedá vyloučit, že silný trend vzhůru bude ještě pokračovat. Toto riziko jsem také zohlednila ve velikosti mé pozice na bear spread CLN18-CLM18. Spread ale zatím odmítá prorazit support i přes silný růst podkladu. Zatím tedy zůstávám v trhu.

Na mé straně je zatím také intermarket analýza mezi ropou Brent a WTI. Zdá se, že ropa WTI již není tak výhodná v porovnání s ropou Brent. A pokud bude pokles spreadu pokračovat, pravděpodobnost korekce na americké ropě se ještě zvýší.

Ale abych věc uvedla na pravou míru, pomocí bear spreadu na ropu spekuluji pouze na krátkodobou korekci. Nikoliv na dlouhodobější obrat trendu na pokles! Dlouhodobě totiž stále vidím ropu silně na long. Předpokládám, že se letos dočkáme dokonce cen v rozmezí $80 – $90. Po současném prudkém růstu si ale myslím, že pro pokračovaní uptrendu je korekce nutností.

Vepřové

Velkou radost mám z mé oblíbené komodity – lean hogs – která opět nezklamala. Cena bear spreadu, který jsem již začátkem ledna analyzovala v reportu, nádherně prorazila padající klín podle očekávání.

Cena bližšího červnového kontraktu se sice pohybuje v rostoucím kanálu, zatím ale neprokazuje jasnou snahu o breakout. Spíše očekávám pokračování tohoto mírného růstu, nebo další otestování spodní trendline. V tom případě by náš bear spread mohl za pomoci contanga pokračovat v růstovém trendu.

Sójový olej

Bear spready na sójový olej jsou velmi častou složkou mého portfolia a samozřejmě se řadí k výnosovým pozicím. Proto nechyběly ani v analýzách ve Spreadových reportech. Čekala jsem sice tentokrát dlouho, jednou jsem pozici dokonce přerolovala. Stále jsem ale v tento obchod měla důvěru a nezmýlila jsem se. Dočkali jsme se krásné rally, díky které mám za sebou první ziskový obchod v tomto roce.

Teď si ale dám se sójovým olejem asi menší pauzu. COT analýza hlavně u skupiny velkých spekulantů naznačuje, že trh již může být dostatečně přeprodaný a může začít růst.

Kromě toho se spread po tak prudkém růstu dostal až nad 30% z full carry za poměrně krátkou dobu. Na tento typ spreadu je to poměrně neobvyklé. A když tuto valuaci spreadu porovnáme s minulými lety, zjistíme, že spread je již poměrně drahý a nemusí mít již tolik prostoru pro růst.

Dolar

Na závěr nemůžu opomenout americký dolar, který je dalším velmi důležitým trhem. Momentálně je podle COTu hodně přeprodaný, proto očekávám růstovou korekci. Nemyslím si ale, že by měl dolar dlouhodoběji růst. Proto bude mít případná růstová korekce spíše krátkodobý negativní vliv na ceny komodit.

Zajímavých příležitostí je samozřejmě ještě víc, ale to by byl článek až příliš dlouhý. Příště se zaměřím na zrniny, které mají před sebou podle mě velmi zajímavé období. Výhodu mají mí odběratelé Spreadového reportu, kteří mají k dispozici podrobné analýzy každé dva týdny a o všem se dozvědí s předstihem.

Shrnutí

Když to shrnu, krátkodobě očekávám růst dolaru, pokles ropy, důsledkem čehož by mohly komodity nějakou dobu stagnovat nebo dokonce klesat. To se týká také zrnin, které jsou teď extrémně přeprodané, ale také cukru nebo kakaa. Dlouhodobě ale očekávám růst ceny ropy, která s sebou vytáhne i další komodity. Proto si myslím, že nás čeká pro komodity pozitivní rok, ve kterém budou hrát velkou roli také bull spready.

Berte to prosím ale jenom jako můj odhad, který vychází z aktuálních dat. Ty se samozřejmě mohou s časem měnit v závislosti na tom co se na trzích a ve světě děje.