Komoditní spready

Rozhovor s Milanem, úspěšným absolventem spreadového kurzu

Je mi ctí Vám dnes představit Milana B., dalšího úspěšného studenta mého spreadového kurzu. Přečtete si jeho zajímavý příběh a dozvíte se také o jeho velmi pěkném zhodnocení doložené ekvity křivkou. Na závěr má pro začátečníky velmi užitečné čtyři rady.

Na začátek bych Tě poprosila o krátké představení. Kolik máš let, čemu se věnuješ,…

Jmenuji se Milan a brzy mi bude 43. Celý život se motám okolo počítačů od technické podpory uživatelů, přes správu počítačových systémů až k vývoji vlastních aplikací nebo aplikací (převážně tradingových) na zakázku aktuálně zejména v oblasti energetiky.
Dále se věnuji rodině, to jest ženě a dvěma dospívajícím synům. Příležitostně rád sportuji, což je v mém věku s ohledem na práci u počítače již téměř nutnost. Rád zkouším nové věci. Minulý rok to byly salta na trampolíně. Tento rok jsem poprvé zkusil snowboard.

Děkuji. K tradingu si tedy neměl nikdy moc daleko. Ale i přesto by mě zajímalo, proč si se nakonec rozhodl nejen vyvíjet tradingové aplikace, ale zkusit i přímo obchodování?

V roce 2000 jsem začínal v IT v jedné velké bance. Postupně jsem vystřídal 3 banky a po sedmi letech práce pro velké nadnárodní firmy jsem cítil, že je třeba změny. Zatoužil jsem po větší svobodě a kontrole na svým časem. Přemýšlel jsem a hledal na internetu inspirace jak to zařídit a tehdy jsem narazil na oblast tradingu. Našetřil jsem tedy nějaké peníze abych vydržel cca 1 rok bez pravidelného příjmu, dal jsem výpověď a pustil se do toho. Prošel jsem pár kurzů o daytradingu s akciovými indexy. Již tehdy (cca r. 2007-8) jsem se seznámil s komoditními spready. Zkoušel jsem také arbitráže na sportovních sázkách. Ale pořád to nebylo ono. Nakonec jsem objevil sázkovou burzu Betfair a zjistil jsem , že jako programátor jsem schopen si naprogramovat vlastní obchodní aplikaci, která mi zajišťovala určitou výhodu před ostatními hráči a cca dalších 7 let jsem se živil “skalpováním” na sportovních sázkách.

Po těch 7 letech jsem ale opět zatoužil po změně. Důvody byly zejména ty, že jsem potřeboval vylézt opět mezi lidi. Práce tradera je poměrně samotářská a po 5 letech jsem cítil opět potřebu většího sociálního kontaktu a práce v týmu na něčem zajímavém. Nutno přiznat, že i podmínky na Betfair se změnily, přišli hráči s novým softwarem a to co dříve dobře fungovalo, fungovat přestávalo. Cca v roce 2012 mne to zavedlo do jedné menší firmy, která začínala rozvíjet trading v oblasti energetiky, kde pracuji jako aplikační programátor.

Zhruba před rokem (tedy v roce 2017) jsem si všiml, že se mi nahromadily nějaké volné prostředky, které bych mohl lépe využít. Přemýšlel jsem tedy jaký styl zvolím, když jsem na internetu opět narazil na spready. Vyrazil jsem tedy na 1 denní kurz do Brna a následně se rozhodl, že postupně vydám na dráhu spreadového obchodníka, který jsem vyhodnotil jako celkem dobře slučitelný s mým zaměstnáním.

Ano, na tu konferenci v Brně si živě vzpomínám. Tam jsme se poprvé setkali. Máš tedy za sebou docela dlouhou cestu až ke komoditám. A co Tě nakonec nalákalo právě na komoditní spready a ne třeba samotné komodity?

Částečně jsem na tuto otázku odpověděl již výše. Je to pro jejich časovou slučitelnost s běžným zaměstnáním. Také jsem se s nimi již setkal v minulosti a vím, že při trpělivosti a vytrvalosti je to schůdná cesta. Mám také rád, když věci mají svojí logiku a tu spready mají.

Já to taky na spreadech miluji, že mají logiku. Vím, že ses nakonec rozhodl i pro můj kurz. Proto by mě zajímalo, jak ho hodnotíš a co Ti přinesl?

Kurz mi přinesl velmi dobře a systematicky uspořádaný soubor informací, na základě kterých lze postavit svůj vlastní obchodní systém a zhodnocovat své finanční prostředky.

Tak to mě velmi těší. To bylo také mým cílem – krok za krokem poskládat informace o spreadech. A máš již za sebou nějaké živé obchody?

Již během kurzu jsem si otevřel live účet a zrealizoval první ziskový obchod. Mým cílem bylo během prvního roku udělat několik reálných a ne úplně hloupých obchodů, což se mi podařilo a byl bych i trochu v plusu, kdybych nevstoupil do jednoho obchodu zcela mimo plán i spreadový report, jen na základě jednoho facebookového tipu. Jednalo se o spread na HO (heating oil), který se ukázal jako výrazně volatilnější a rychlejší a na to jsem nebyl úplně připraven.
V tuto chvíli mám za sebou přes 20 obchodů a mírné zhodnocení účtu (viz křivka equity) dodává povzbuzení do obchodů dalších 🙂

Zhodnocení 15% za období přibližně rok je na začátek podle mě víc než výborné. Takže velmi gratuluji. Je pravda, že pro začátečníky ani já nedoporučuji obchodovat energie. Nejsou to jednoduché trhy a je potřeba jim skutečně rozumět. Protože je to jak říkáš, můžou být volatilnější a rychlejší. I přesto je ale skvělé, pokud máš dobrý pocit ze svých začátku. Důležité je otestování obchodního systému a jak zmiňuješ, naučit se vybírat rozumné obchody. Také by mě ještě zajímalo, jestli využíváš Spreadový report?

Spreadový report využívám. Přináší mi možnost nahlédnout, jak se na trhy dívá a přemýšlí o něm zkušenější trader a získávám z něj typy na situace, na které mohu zaměřit pozornost, čímž šetří můj čas.

A na závěr můj typický dotaz – co bys doporučil začátečníkům?

Doporučil bych:
1. Ušetřit si na obchodování tzv. rizikový kapitál, jehož ztráta z člověka neudělá bezdomovce.
2. Vybrat si vhodný trh, který mi svou povahou a časovými nároky sedí.
3. Věnovat se systematickému a pravidelnému studiu tohoto trhu a postupně poznatky praktikovat.
4. Nevzdat se

Děkuji. Jsou to velmi výstižné čtyři body, se kterými naprosto souhlasím. Velmi Ti děkuji za náš rozhovor a přeji Ti mnoho úspěchů.

Na středu 21.11.2018 od 20 hodin jsme pro vás připravili speciální webinář, kde se podíváme detailněji na to, jak se naučit úspěšně obchodovat komodity. Vysílat budeme zde.