Komoditní spready

Komoditní spread na cukr

Po mém klasickém „šmejdění“ v SpreadCharts.com jsem narazila na velmi zajímavou příležitost, tentokrát se jedná o cukr. Vždycky mě velmi zaujme extrémní vyhrocenost trhu, kterou nyní pozorujeme i na trhu s cukrem. Projdeme si postupně tuto příležitost, kterou jsem objevila a zkuste si sami vyhodnotit pravděpodobnost úspěchu tohoto obchodu.

Začala jsem, jako obvykle, na obchodních signálech. Tam jsem narazila na spread SBN16-SBK16 (Červenec-Květen). Tento signál, který můžete vidět na prvním obrázku, nám doporučuje vstup do obchodu začátkem března. Přesto jsem se podívala na vývoj ceny spreadu, na analýzu COT a na aktuální vývoj ceny cukru.

Na druhém grafu je zobrazen přímo aktuální spread. Momentálně se nacházíme na velmi nízké úrovni a podle 5-leté analýzy sezonality může dojít v tomto období k odrazu od cenového dna. Podle 15-leté analýzy by dno ještě nastat nemuselo. Podle ní se cenové dno dostaví na přelomu ledna a února.

Analýza COT je ale velmi přesvědčivá. Proč? Víme, že bear spready zpravidla profitují, když cena komodity klesá. A právě to předznamenává analýza Commitment of Traders. Pojďme nejprve na skupinu spekulantů. Na dalším obrázku si všimněte hlavně třetího podgrafu, tzn. COT indexu. Červená šipka ukazuje na aktuální stav trhu. Určitě se mnou budete souhlasit, že je trh extrémně vyhrocený. Nad úrovní 0,5 u této „zelené“ skupiny docházelo i v minulých letech k obratu na klesající trend.

Na druhém obrázku vidíme analýzu COT pro druhou důležitou skupinu trhu – zajišťovatele. Zelená šipka ukazuje na aktuální situaci, kdy je tato „červená“ skupina extrémně short. Zajišťovatelé zajišťují své pozice před předpokládaným poklesem ceny cukru.

Dnes je těch grafů víc, ale přidejme si ještě jeden a to přímo cenu future na cukr s expirací v březnu (nejbližší expirujíci future). Cena od září výrazně vzrostla a přiblížila se k silné hranici rezistence na 15 centech za libru.

Závěrem:
Podle 5-leté analýzy sezonality spread během roku prochází dlouhodobějším poklesem, po kterém nastává přibližně v tomto období konsolidace ceny. Po ní už bychom mohli očekávat obrat na rostoucí trend. Analýza COT je myslím jasná, naznačuje nám budoucí pokles ceny cukru. Do karet by mohlo hrát i případné odražení se od silné rezistence na 15 centech za libru.