Analýza trhů

Raketa na hovězím + nový bull spread na cukr

Nemám slov! Krátkodobá příležitost na spreadu LEZ17-LEV17, o které jsem nedávno psala, vystřelila jako raketa ještě výš. Spread měl sice velmi dobré vyhlídky z hlediska všech mnou používaných analýz, ale až takovou rally jsem nečekala. Od vydání Spreadového reportu, ve kterém jsem příležitost analyzovala, spread vzrostl až o 4.5 bodu, což představuje 1800 dolarů.

Když se podíváme na podrobný graf sezonality nebo na sezónní průměry, letošní pohyb spreadu je sice unikátní (modrá křivka), ale ne úplně neobvyklý. Například dva roky zpátky předvedl dokonce ještě prudší pohyb nahoru (oranžová křivka).

Mám skutečně velkou radost. Jeden z odběratelů mého Spreadového reportu (Jirka) mi psal, že měl v trhu dokonce tři kontrakty, takže money management mu dovolil ponechat jeden v trhu pro případ pokračování růstu. Jeho konečný zisk kolem 3 000 dolarů byl nádherný a to i přesto, že se jedná o bear spread, kde jsou podobné pohyby spíše výjimkou.

Magie?

Ne, nebojte. Žádná magie. Ale hodně jste se mě ptali, jak se mi povedlo tuhle příležitost najít. Podrobně jsem to popsala v reportu a taky v mém článku. Ale důležité je to, že se nejedná o žádná kouzla. Můj postup je jednoduchý, ale opírá se o velmi silné a smysluplné analýzy, kterými jsou COT analýza, struktura trhu, technická analýza, sezonalita a full carry v případě zrnin.

Ano, to je vše a funguje to nejenom mě. Přesvědčili se o tom také studenti mého kurzu, kde jsem velmi podrobně krok za krokem všechno rozebrala ve videolekcích o komoditních spreadech a také o využití skladovacích nákladů na zrninách.

Nový člen spreadového portfolia

Před pár dny jsem do mého portfolia přivedla dalšího člena – bull spread na cukr SBH18-SBK18. Podrobná analýza ve Spreadovém reportu samozřejmě ani tentokrát nechyběla. Postup při výběru byl opět velmi jednoduchý – od COT analýzy přes technickou analýzu, strukturu trhu a sezonalitu až k danému spreadu.

COT analýza na první pohled naznačuje silně přeprodaný trh. To znamená poměrně solidní šanci na obrat trendu.

Technická analýza podkladu napovídá, že se cukr už pravděpodobně o moc levnější nebude. Jako spodní hranice se jeví 13 centů a stále není vyloučeno, že se tam cena ještě alespoň jednou nepodívá. Po tak silném a poměrně dlouhém downtrendu je běžné, že konsolidace trvá déle.

SBH18-SBK18

Na dalším grafu můžete vidět můj spread a naznačenou úroveň vstupu. Jak je vidět, jde o poměrně rizikový vstup. Sice již byl prolomen downtrend, trh se ale stále nachází v contangu. Pokud cena cukru nebude dostatečně růst, bull spread se nad nulu nejspíš nepodívá.

Samozřejmě netvrdím, že bude spread zaručeně úspěšný. Jedná se totiž o bull spread, který většinou nevyjde. Důvodem je struktura trhu. Používám sice velmi silné zbraně při výběru obchodů, ale jedna věc mi stále chybí – věštecká koule 🙂 Všechno je proto pouze o pravděpodobnosti a hlavně o správném řízení rizika!