Komoditní spready

Prvních $350 z vepřového

Nedávno jsem psala o čtyřech složkách mého portfolia. Za poměrně krátkou dobu se toho ale mnoho změnilo a teď již držím jenom jednu komoditní spreadovou pozici. Na spreadech je běžné, že obchody trvají dlouho, minimálně několik týdnů a dokonce i měsíce. Někdy se ale přihodí i kratší obchody z důvodu rychlého pohybu spreadu nebo naopak dosažení stanoveného stoplossu. Dnes vám ukážu tři uzavřené spready, které zároveň představovaly tři různé typy obchodů.

Ropa

Na ropě jsem držela dva bear spready CLN18-CLM18. Před pár dny jsem se rozhodla tuto celou pozici předčasně uzavřít se ztrátou. Můj stoploss ale zasažen ještě nebyl. Důvodem bylo z mého pohledu podstatné zvýšení rizika u této příležitosti. Ropa totiž po dvoutýdenní konsolidaci prorazila směrem nahoru a dolar naopak prorazil směrem dolu pod velmi důležitý support.


Ropa


Dolar

A jak můžete vidět na grafech, pečlivé hlídání a sledování rizika se mi opět vyplatilo. Na druhý den totiž došlo na spreadu k výraznému breaku, kdy by již můj stoploss zasažen byl. Předčasný výstup mě tak stál méně než poloviční ztrátu!

Přestože jsem tento obchod uzavřela se ztrátou, ropu považuji stále za skvělou příležitost. Všechny analýzy s vyjímkou technické totiž i nadále naznačují blížící se korekci. Například důležitý intermarket spread mezi ropou Brent a ropou WTI, který často vzpomínám, udělal další break směrem dolů. Pouze míra rizika už není tak příznivá jako před pár týdny.

Pozici jsem držela přibližně měsíc. S ohledem na daný spread to byl ale spíše krátkodobý obchod, který musel být ukončen z důvodu nárůstu rizika. Pokud bych dodržela původní stoploss, moje pozice by byla jenom o jeden den delší.

Sójový olej

Již v minulém článku jsem psala o obchodu na bear spread ZLZ18-ZLV18, takže se s ním dnes již nebudu moc zdržovat. Jenom bych dodala, že jsem spread držela téměř dva měsíce, takže to byl dá se říct klasický spreadový obchod.

Na druhé straně ale nebyl velmi typický svým chováním. Běžně se totiž tento typ spreadu až tak moc nehýbe. Je to spíše pomalý, doslova líný spread bez nějakých extra rychlých a velkých pohybů. Tento rok je zatím ale neobvyklý, proto jsem neměnila můj nastavený profit target a z pozice jsem vystoupila.

Vepřové

Poslední spread, který jsem včera uzavřela, byl bear spread na vepřové HEN18-HEM18. Pozici jsem držela asi tři týdny, což považuji vzhledem k danému spreadu za poměrně rychlou „akci“. Spread dosáhl mnou stanoveného profit targetu a obchodní systém hovořil jasně – vystoupit z pozice.

Můj dlouhodobě nejziskovější podklad tedy opět nezklamal. Minulý rok mi vepřové zvedlo účet o 670 dolarů a letos je to již 348 dolarů. Pevně věřím, že to ale není všechno. Skoro celý rok máme před sebou a na vepřovém si určitě půjdu pro další zisky.

Shrnutí

Když shrnu mé první tři obchody tento rok, všechny jsou v podstatě unikátní. Ropa byla mým prvním ztrátovým obchodem, který byl zároveň zkrácen kvůli zvýšenému riziku. Opět se mi ale potvrdilo, že správné řízení je klíčové pro dlouhodobě ziskové obchodování. Ztrátám se nedá vyhnout. Pokud je ale obchodník dokáže snížit na přijatelnou úroveň, má pak mnohem lehčí život, protože nemusí nic složitě dohánět.

Sójový olej byl sice klasický obchod co se týče délky, ale netradiční jeho průběhem. Tady je nutné dávat si pozor na chamtivost. Trader může být totiž tak nadšený prudkým růstem, že se nechá zlákat a chce ještě víc. Ale tahle úžasná situace se může velmi rychle zvrtnou opačným směrem. Proto je lepší vystoupit na stanoveném profit targetu a vzít si, co již mám v kapse.

Bear spread na vepřové jako vždy nezklamal, i když to byl poměrně krátký obchod. Sice zde nebyl tak prudký pohyb nahoru jako v případe předchozího bear spreadu, ale to je u této konkrétní kombinace normální. Na to, že obchod byl tak rychlý, tak jde o skvělý výsledek.

Takže jak vidíte, různých typů obchodů se v portfoliu může vystřídat více a to i za krátkou dobu. Proto je nezbytné, aby obchodník počítal s každou možností a měl přesně stanovená pravidla v případě například prudké změny rizika nebo náhle změny v chování spreadu.