Komoditní spready

Nový adept do mého portfolia – bavlna

Mými novými „oběťmi“ v portfoliu jsou bavlna a vepřové. Bavlnu neobchoduji často, ale v současné době zde vidím poměrně velký potenciál obratu trendu. Možná si říkáte, že na vepřové je ještě příliš brzy z hlediska sezónnosti. To je sice pravda, ale můj obchodní systém hovoří jasně – vyhovuje COT, technická analýza futures a spreadu, struktura trhu je v pořádku, tak proč ne? O tom ale někdy příště. Dnes vám chci podrobně ukázat moje uvažování na příležitosti s bavlnou.

Trh s bavlnou jsem podrobně analyzovala v pondělním Spreadovém reportu. Podívejme se nejprve na to, jaké nálady zde panují. Zjistíme to velmi jednoduše z mé oblíbené COT analýzy.

COT analýza bavlny
COT analýza bavlny

Myslím, že na první pohled je zřejmá extrémní vyhrocenost trhu. Naše dvoubarevná „housenka“ je momentálně nejširší, protože velcí spekulanti (zelení) nejvíce nakupují a naopak zajišťovatelé (červení) nejvíce prodávají. Samozřejmě berte to prosím jako velmi zjednodušené vysvětlení. V každém případě takové situace v minulosti často předznamenávaly obrat trendu.

COT index skupiny zajišťovatelů dosahuje dokonce několikaletého minima. Typický rys zajišťovatelů vyplývá již ze samotného názvu této skupiny. Prostě si chtějí svůj byznys co nejlépe zajistit i do budoucna. Logicky z toho vyplývá, že nejvíce budou komoditu dopředu prodávat, když cenu aktuálně považují za velmi výhodnou a zároveň si myslí, že například za týden tomu už tak být nemusí.

Jistěže, nemůžeme se na COT spoléhat ve smyslu časování obratu trendu přesně na den. Rozhodně tu je ale na první pohled nemalá pravděpodobnost toho, že k obratu dříve či později dojde.

Podívejme se nyní blíže na technickou analýzu ceny komodity. „Závisláci“ na technické analýze se musí při pohledu na bavlnu cítit jako v ráji. Našli bychom zde obrovské množství trendlines a patternů. Já vám ukážu jen pár věcí, které mě okamžitě bijí do očí, a na které jsem upozorňovala i v reportu.

Jasným nepřítelem v úvaze o obratu trendu je silný uptrend. O tom není pochyb. Na druhou stranu proč se bát alespoň krátkodobé korekce? Této myšlence jsem nakloněna z důvodu vzniku kratší trendline, která nejprve představovala supporty. Později se ale změnila na rezistenci a to v té chvíli, kdy ji cena otestovala ze spodní strany. Tato cenová akce častokrát znamená poslední snahu o růst, ale zároveň ukazuje na slábnutí trhu.

Cena bavlna
Cena bavlna

Samozřejmě není vyloučeno, že se bavlna vydá přece jen ještě směrem nahoru a zmíněnou trendline opět otestuje blíže k 80 centům. Jak jsem zmínila u COT analýzy, obrat trendu nedokážeme určit přesně. Dalšímu růstu bavlny by mohly pomoci i poslední fundamentální zprávy z WASDE reportu, kde se píše o silném exportu bavlny z USA a zároveň o snížení očekávaných konečných zásob. I přesto ale nepředpokládám, že by měl trh sílu prorazit 80 centů. Alespoň tedy ne v nejbližší době. Spíše očekávám alespoň krátkodobou korekci, díky níž by se trh rebalancoval.

Teď se podívejme na bear spready. V posledním spreadovém reportu jsem analyzovala CTZ17-CTN17. Já jsem si ale pro zobchodování vybrala vzdálenější spread CTH18-CTZ17 z důvodu nižšího rizika. Na následujících grafech můžete tyto dva spready porovnat.

CTZ17-CTN17
CTZ17-CTN17

CTH18-CTZ17
CTH18-CTZ17

Zajímavě vypadá také graf sezonality u mnou vybraného spreadu. Obě křivky průměrů se v nejbližších měsících pohybují velmi podobně – příštích pár týdnů se hýbou přibližně do strany bez výraznějších trendů a od začátku května společně rostou.

5/15-letá analýza sezonality
5/15-letá analýza sezonality

Co je ale obzvláště zajímavé, je červený kanál kolem 5-leté křivky. Kromě toho, že je úzký, tak roste nebo klesá spolu s křivkou. Pro mě je to znak toho, že mohu sezonalitě přikládat větší váhu než obvykle.

5-letá míra rozptylu
5-letá míra rozptylu

Na základě sezonality je třeba dávat v nejbližším období pozor na případný pokles bear spreadu. Proto jsem se rozhodla vstupovat do pozice postupně, abych si riziko obchodu minimalizovala. Jelikož jsem si ale vybrala vzdálenější spread, případný růst bavlny by na něj nemusel mít tak velký dopad. V každém případě jsem ve střehu a další vývoj bavlny budu pečlivě sledovat.

Nakonec ještě vzpomenu strukturu trhu, která je na mé straně. Respektive na straně bear spreadů. Důvodem je contango, které na trhu s bavlnou převládá ve srovnání s backwardation. A s contangem se více kamarádí právě bear spready. Vybrala jsem na ukázku rozložení struktury trhu mezi druhým a třetím expiračním kontraktem v pořadí.

Contango histogram
Contango histogram