Komoditní spready

Nejvzácnější komodita

Dnešní článek bude věnován té nejvzácnější komoditě na světě – času. Určitě velmi dobře víte, o čem mluvím. Mám pocit, že každý den rychle „proletí“. A takto postupně letí týden, měsíc, rok, roky … Tuto rychlost doby pociťuje skoro každý, s kým o tom mluvím. A proto se snažíme vybírat časově nenáročné aktivity. Ty ostatní buď vynecháváme nebo omezujeme. Ne vždy je to ale rozumné.

Podobné je to i s tradingem a zhodnocováním našich prostředků obecně. Člověk má tak málo času, že se nechá zlákat bankovními spořícími účty nebo penzijními fondy s malými úroky, jen aby to nemusel řešit. Vloží tam peníze a ony se už pak samy nějak zhodnocují. O výši zhodnocení zde nebudu mluvit, představu určitě máte.

Kdo přece jen investuje trochu času do vlastní snahy zhodnotit své prostředky, tomu se to vyplatí. Tento fakt je obecně známý. Otázkou ale opět je: „bude to časově náročné?“ I já mám pocit, že každý třetí dotaz, který od vás dostanu, se týká právě času. A proto se můj dnešní článek týká právě tohoto tématu. V tradingu člověk hledá většinou takový směr, který mu zabere co nejméně času. Pokud někdo chodí do práce, má rodinu a nějaké ty koníčky, asi se mu nechce celý večer nebo dokonce i během dne „čumět“ do grafů. Já jsem také v mých začátcích hledala takový styl obchodování, který bych mohla skloubit se školou a prací.

Takže jak je to s komoditními spready? Nejvíce času pochopitelně zabere příprava na trading, tvorba obchodního systému, čtení grafů, získávání citu pro trh, … prostě vzdělávání. Ale tento čas na začátku vyžaduje každá aktivita. S tím se prostě musí počítat.

Samotné obchodování komoditních spreadů je už potom časově nenáročné. Tedy, abych byla přesná, je možné si trading nastavit tak, aby Vám nezabral mnoho času. Právě tak to mám i já. Nepoužívám složité a překombinované analýzy. Snažím se držet toho, že v jednoduchosti je krása a zároveň i čas a peníze. Samozřejmě i moje začátky byly drsnější, vyžadovalo to hodně času. Jakmile se mi ale spready dostaly do krve, časová náročnost postupně klesala a nyní děkuji sama sobě, že jsem to na začátku vydržela.

Nyní mi spready zaberou všeho všudy tak 5 minut denně (když nepočítám přípravu spreadového reportů či diskuse na diskusním fóru). O víkendu je to trošku víc, protože máme nový COT report, takže si procházím všechny trhy. Ale i to zvládám většinou tak do hodiny. Osobně jsem s tímto přístupem velmi spokojená. Když si totiž na konci roku spočítám celkový věnovaný čas a srovnám ho se zhodnocením účtu, tak je to velmi zajímavé. Můj čas by mi nikdo tak dobře nezaplatil.

Trochu počítání:
Řekněme, že týdně věnuji spreadům dohromady 1,5 hodiny. Opět beru pouze čistě můj trading, ne ostatní aktivity s tím spojené. A samozřejmě počítám s tím, že už spready znám, vím co obchoduji, jak postupuji atd.

Pojďme dál. Rok má 52 týdnů, takže po zaokrouhlení počítám 80 hodin času, které mi trading ročně zabere.

Například loni jsem zhodnotila účet o cca 3 000 dolarů. Jednoduchá matematika 3 000/80 = 37,5 dolarů/hodinu = cca 900 Kč/hodinu!
Kdybych účet zhodnotila pouze o polovinu, tak mám 450 Kč/hodinu. Tak co myslíte? Já jsem tedy spokojená. Můj čas je královsky zaplacen. A v podstatě to není žádná námaha, nemusím přitom nikam chodit a časově mě to vůbec neomezuje.

Proto miluji trading a hlavně komoditní spready. Když vidím například takové pohyby, jaké nyní předvádí můj úplně nejoblíbenější bear spread na vepřové (viz. graf níže), mám velkou radost. Jistěže, jsou i pohyby na spreadech, které mi radost nedělají. To je pak ale otázka toho, jestli dokážu správně řídit svoje riziko, o čem jsem už nejednou psala. Pokud ale trader dokáže správně řídit svůj účet, zisky na komoditních spreadech mohou být zajímavé.

Držím vám všem palce, abyste si našli ten správný směr, kterým se chcete ubírat, a který i časově přesně zapadne do Vašeho harmonogramu.

Na závěr přikládám mého favorita – bear spread HEM17-HEJ17 a jeho krásný pohyb 🙂

Bear spread - lean hog