Analýza trhů

Co se děje v zákulisí kakaa?

Divergence na trhu s kakaem je teď často zmiňovaným tématem. A není se čemu divit. Tak silná anomálie se často nevidí. Konkrétně mám na mysli divergenci mezi strukturou trhu (term structure) a cenou kakaa. Několikrát jsem ni upozornila ve Spreadovém reportu nebo v naší spreadové skupině na facebooku.

O čem je vlastně řeč?

Interdelivery spready nám můžou častokrát prozradit to, co se děje „v zákulisí“ trhu. A to je skvělá věc. Podívejme se třeba na kakao. Pohybuje se do strany téměř od začátku roku. Z ceny podkladu toho tedy asi moc nevyčteme.

Podívejme se teď na pohyb nejbližšího bull spreadu CCZ17-CCH18. Nejdřív se bull spread pohyboval normálně. To znamená, že jeho pohyb pozitivně koreloval s pohybem ceny bližší nohy spreadu, čili prosincového kontraktu. To je úplně normální jev, který je běžný a nic zvláštního z něho nevyčteme.

Od začátku srpna si ale můžeme všimnout výrazné změny. Bull spread si to zamířil prudce nahoru, navzdory poklesu ceny podkladu. Ale to není vše. Bull spread roste i přes to, že se trh stále nachází v contangu (bull spread je totiž záporný). A to už je hodně zvláštní. Contango totiž obvykle působí proti bull spreadům. Jde o jasný náznak, že na trh působí ještě něco dalšího, co zatím na ceně podkladu nevidíme.

Co se tedy děje na pozadí trhu?

Když roste bull spread a cena podkladu zároveň klesá, znamená to, že bližší kontrakt klesá pomaleji. Přičemž by tomu mělo být přesně opačně, tzn. bližší kontrakt by měl klesat rychleji, protože je obvykle citlivější na aktuální situaci na trhu. V případe divergence je ale přítomen jakýsi neviditelný faktor, který brzdí pokles bližší části term structure. Často je tento odpor způsoben například postupně se zvyšující poptávkou po komoditě s nejbližším termínem dodáním. Nebo se může jednat o nějakou jinou změnu na trhu, která se zatím na samotné ceně podkladu ještě příliš neprojevila.

Často se stává, že taková divergence předznamenává blížící se růst ceny komodity. Vzhledem k přetrvávající extrémní přeprodanosti trhu je pravděpodnost růstu poměrně vysoká. Samozřejmě opět platí, že nic není stoprocentní. Konsolidace trhu může pokračovat klidně další měsíce.

Spready mi opět dokázaly, že mnohem lépe reflektují skutečný fyzický trh a dokážou odfiltrovat vnější vlivy. Již dávno jsem očekávala růst kakaa na základě COT analýzy. Přestože jsme se ho ještě nedočkali, spreadoví obchodnicí se můžou už nyní radovat. Já jsem bull spreadu na kakao také držela, ale již dávno jsem z něho musela vystoupit. Vím ale, že několik mých studentů a kolegů doteď bull spready drží a sklízí pěkné zisky.