Komoditní spready

Naplní mi prasátka mé prasátko?

O spreadech na vepřové jsem již na tomto blogu psala mnohokrát. Už víte, že to byl i můj nejziskovější obchod v roce 2015. Proto mě potěšilo, když se na tomto podkladu objevila další přílěžitost, avšak na jiném spreadu. Futures na vepřové od listopadu procházejí růstem a COT se již dostal do vyhrocené situace. Můj cíl? Zkusit trumfnout zisk 14%, který se mi podařil na cukru? Uvidíme. Možná se opět zadaří.

Tentokrát mě zaujal vzdálenější spread HEG17-HEZ16 (únor – prosinec). Je to tedy bear spread, jelikož nakupovaný kontrakt je vzdálenější než ten prodávaný. Ti, kteří odebírají můj Spreadový report, o této příležitosti vědí již pár týdnů a mají k dispozici i moji podrobnější analýzu.

Proč tak vzdálený kontrakt?
Podívejte se na následující graf. Tento spread má zatím nižší volume a hýbe se jen velmi mírně. Jeho denní pohyb už pár měsíců činí maximálně 100 dolarů na kontrakt a to i při postupně zvyšujícím se objemu obchodů.

Na grafu je také patrná oblast supportu v oblasti 2 centů. Riziko je zde tedy poměrně malé a já si tak můžu nádherně uplatnit můj money management, tzn. nemusím vstupovat pouze s jedním kontraktem. A to mě vždycky velmi těší, protože mohu takové velmi zajímavé příležitosti zobchodovat i s menším účtem.


Co říká sezonalita?

Obecně je známo, že bear spready na vepřové mají velmi příznivou historickou statistiku úspěšnosti. Psala jsem o tom například i v tomto článku, kde jsem popisovala, že je možná i 90% -ní úspěšnost obchodu. Na dalším grafu je zobrazena sezonalita tohoto spreadu od roku 2007. Jeden rok zobrazen není, aby vynikla růstová tendence spreadu. Samozřejmě, kdo má zájem, může si i tento spread zobrazit v aplikaci SpreadCharts.com.

sezonalita

COT analýza

Samozřejmě na závěr nesmí chybět moje oblíbená analýza COT. Pozice obou skupin, tj. velkých spekulantů (speculators) i zajišťovatelů (hedgers), ukazují na značnou vyhrocenost trhu. Velcí spekulanti jsou extrémně long a zajišťovatelé extrémně short. Tato situace znamená překoupený trh s vepřovým a naznačuje nám možný pokles ceny komodity. Z tohoto poklesu by mohl profitovat i daný bear spread.

COT report

COT report

Shrnutí:

  • Jelikož obě nohy spreadu představují vzdálenější měsíce, jeho cena se nepohybuje tak výrazně jako u blišších spreadů. Nižší volatilita tedy pro mě znamená i větší pohodu.
  • Na grafu sezonality vidíme, že se spread nachází teprve na začátku případného růstového pohybu, samozřejmě z pohledu historických dat.
  • COT analýza je poměrně příznivá, což je pro mě zásadní. Určitě bych o obchodu neuvažovala pouze na základě příznivé sezonality.
  • Na základě nižšího rizika si mohu velmi efektivně řídit money a risk management, a tím mám větší šanci dosáhnout co nejlepšího výsledku.
  • Princip tohoto obchodu je jiný, než byl v případě cukru. Zde se jedná o dlouhodobý obchod a je založen hlavně na tom, že profituje z normálního stavu trhu, tj. contanga.