Komoditní spready

Dvě ztráty s úsměvem

Stalo se vám už v tradingu, že jste se nad ztrátovým obchodem pousmáli? Mně se to stalo nedávno. Možná si teď myslíte, že se mnou není něco v pořádku, když se usmívám nad ztrátovým obchodem. Ale věřte mi, není to tak. Dnes vám vysvětlím proč.

Ztráty k tradingu neodmyslitelně patří. Nikdo z nás nemá věšteckou kouli. Ale to, co máme všichni společné, je možnost správně řídit riziko. A to u sebe považuji za ještě silnější zbraň, než jakou je nějaká analýza nebo indikátor. Dnes vám moje uvažování a postupy ukážu na dvou nedávných příkladech – hovězím a bavlně.

Podívejme se nejprve na hovězí na porážku. Všechny mé analýzy ukazovaly na nemalou pravděpodobnost úspěchu bear spreadů. Proto jsem se rozhodla pro jeden z nich a sice LEV17-LEQ17. Jelikož byl ale trh stále v silném protitrendu a zároveň se jednalo o bear spread, riziko obchodu bylo vyšší. Proto jsem se tehdy rozhodla koupit prozatím pouze jeden spread a případně dokoupit podle dalšího vývoje.

Pozici jsem držela pár měsíců a jistou dobu jsem byla ve slušném zisku několik set dolarů. Stoploss jsem posunula na hladinu vstupu, tzn. na break even okolo -0.4 centů.

Bear spread

Spread později ale svůj směr otočil a začal vytvářet lehce nižší maxima. Všimněte si jich na grafu. Spread téměř přesně reagoval na klesající trendline. Odmítání prorazit rezistenci na trendové přímce byl první náznak toho, že něco není v pořádku.

Dalším varovným signálem byl pohyb komodity. Cena odmítala klesat a hrozil breakout přes 120 centů, který se nakonec uskutečnil.

LEJ17

V takových případech je nutné počítat i s tím nejhorším scénářem a pořádně si promyslet celkové riziko na svém účtu. Když můj spread klesl na posunutý stoploss, přičemž zároveň prorazil support na rostoucí trendline, bylo to pro mě jasné. I když byly všechny ostatní analýzy stále příznivé, risk management mi dal jednoznačný příkaz.

Takže spread i podklad dávali dopředu najevo, že může dojít k prudkému pohybu. Stalo se tak s dostatečným předstihem před skutečně prudkým pádem spreadu. Ještě před ním totiž spread prorazil další silný support na -0.5 centů. Nebylo to tedy něco, co se stalo najednou z čistého nebe. Díky posunutému stoplossu jsem z pozice vystoupila v podstatě s nulou.

Když jsem později viděla ten prudký pád spreadu téměř až na -5 centů a zároveň rally na komoditě, tak právě tehdy přišel mírný úsměv. Byla jsem totiž šťastná, že jsem opět poslechla svůj obchodní systém a radovala jsem se „pouze z nuly“.

A teď se podívejme na bavlnu. Byla to velmi podobná situace. Všechny mé analýzy byly nakloněny bear spreadům. Opět zde byl silný uptrend na komoditě. Proto jsem také v tomto případě zvolila menší pozici, abych případné riziko minimalizovala.

spreadsPrice_CTH18-CTZ17

Spread se nejprve vyvíjel slibně, mého profit targetu ale nedosáhl a vrátil se k downtrendu. Už tady jsem velmi zbystřila. Příležitosti jsem ale stále dávala šanci. Později spread klesl velmi těsně k mému stoplossu na -0.5 centů.

Když jsem se podívala na komoditu, opět jsem od mého risk managementu dostala jasnou odpověď – vystoupit z pozice. Na první pohled cena odmítala klesnout, jasně reagovala na rostoucí trendline a doslova se „plácala“ těsně pod 80 centy. Riziko příležitosti se podstatně zvýšilo kvůli hrozícímu breakoutu. Celý trh na mě působil jako napnutá pružina.

historicalPrice_ct

Moje ztráta nebyla velká, pouze necelých 100 dolarů. Když jsem ale za pár dní uviděla ten prudký pokles spreadu až na -0.9 centů, opět jsem se musela usmát. Za pouhých 100 „červených“ dolarů jsem byla velmi ráda. I v tomto případě bylo možné tento prudký pohyb předem vycítit a když ne zcela, tak alespoň částečně se mu vyvarovat. Já jsem měla v obchodě pouze jeden kontrakt, takže jsem neměla co řešit.

Už jistě chápete, proč jsem měla důvody k úsměvu. Pokud bych totiž neposlechla můj risk management a nebyla důsledná, moje ztráty by byly několikanásobné. Něco podobného jsem už popsala v jednom článku o obchodě na cukru, kde se mi také podařilo předejít vysoké ztrátě.

Netvrdím, že je vždy možné přečíst perfektně trh a že občas nepřijde větší ztráta. Počítám i s touto možností. Často ale dokážeme riziko snížit na minimum a vylepšit tak celkový poměr RRR. A to je v tradingu možná ta úplně nejdůležitější věc. Většina lidí totiž neprodělává na trzích kvůli tomu, že by měli málo ziskových obchodů. Problém býva spíše v tom, že nedokáží uhlídat ztráty, které jim nakonec celý zisk požerou.

Všem vám přeji, abyste se v případě neúspěšných obchodů také mohli pouze pousmát 🙂