Investování

Akcie Tesly -13%: SEC podala žalobu na Elona Muska

Po skončení včerejšího obchodování ztratila akcie Tesly 13 % své ceny. Proč?

Za vše mohou tweety Elona Muska ze 7. srpna se zveřejněním úvah o stažení akcií společnosti z burzy. Malé připomenutí:

Elon Musk bez jakéhokoliv informování SEC o svém záměru oznámil, že chce stáhnout akcie Tesly z obchodování na burze a uvedl cenu 420 dolarů za akcii, za kterou by akcie z trhu stáhnul. E. Musk po rychlých reakcích obratem změkčil své prohlášení, že vše je zatím ve stadiu úvah. Prohlásil, že se jedná o úvahu a že ještě není 100 % rozhodnut. Dodal ale, že jíž má zajištěno financování tohoto stažení, což se později ukázalo jako nepravdivé. A aby toho nebylo málo, nedlouho předtím Elon Musk nakoupil velké množství akcií Tesly.


Tweet Elona Muska ohledně možného stažení akcií

Přitom představeno nebylo o této záležitosti předem informováno, k tomu odchází členové nejvyššího vedení (naposledy to po pouhém měsíci ve funkci zabalil CFO).

Tehdy SEC oznámila, že zahájila šetření a povolala k výslechu celé nejvyšší vedení společnosti. Něco takového obvykle trvá dva roky.

Včera však došlo k nečekanému kroku. SEC nezvykle rychle podala žalobu na Elona Muska kvůli podvodu a z manipulace cen akcií. Za podvod je považováno právě prohlášení o zajištěném financování celé transakce. Pravděpodobně mu přičtou na vrub i některé drobné prohřešky z minula – podobně jako se někdy hráči ve fotbale udělí žlutá za opakované fauly mírně pod hranicí pro udělení žluté karty.

SEC začala sama hledat způsoby, jak sesadit Elona Muska z pozice CEO ve společnosti Tesla a zakázat mu tuto funkci i do budoucna vykonávat v jakékoliv americké společnosti.

Trestní řízení proti Elonu Muskovi vede již Ministerstvo spravedlnosti USA.

Ze sesazení Elona Muska z pozice CEO Tesly by nejvíce radovali investoři držící short pozice. Bez něj by se z Tesly stala přes noc tuctová ztrátová firma snažící se o výrobu elektromobilů. Prémium za jméno Elona Muska v roli CEO, případně jiné vysoké pozici v Tesle, je odhadováno na více než 100 dolarů za akcii.

Víkend jistě bude plný jednání, třeba po něm budeme moudřejší. Zatím je toto vše, co víme.