Automatické obchodování

Obchodování pomocí martingale 1. část

Dostal jsem dotaz: „Zdeňku, proč neobchoduješ martingale? To je přeci nejlepší cesta, nemůžeš prodělat.“

Pojďme si dnes tedy toto téma rozebrat a povím vám, co si myslím o martingale strategiích :). Je to téma, které si zaslouží pozornost a na českém internetu se dají nalézt články a diskuse o tom, jak krásně funguje nebo může fungovat.

Na úvod něco o tom, co je martingale.

Základní systém je známý především z rulety a jeho principem je neustálé zvyšování sázek v případě prohry. Proto mají v ruletě stoly maxima. Když tedy proděláte 5x za sebou a začínáte s 0,1 lotem, tak postupně otevíráte 0,1; 0,2; 0,4; 0,8 a 1,6 lotu. Pokud budete mít štěstí a s šestým obchodem o velikosti 3,2 lotu vyděláte, pak vyděláte stejné peníze, jako když byste obchodovali 0,1 lotu. Riziko je tedy zcela evidentní. Celkem zobchodujete 6,3 lotu pro zisk z 0,1 lotu. V tomto přístupu není sám o sobě žádný edge. Často je postaven na předpokladu, že pravděpodobnost zisku je 50:50, u druhého obchodu je to již 25:75, třetího 12,5:87,5 atd. Tak to ale bohužel nefunguje, jelikož obchody nemají paměť a tak platí každý sám za sebe a pravděpodobnost 50:50 má každý.

V tabulce jsem udělal přehled rizika, pokud začneme s 0,01 lotem a dostaneme 10 ztrát v řadě a potenciální zisk i ztrátu máme 100 USD na 1 lot:

V tabulce můžete vidět, že po každé ztrátě navyšujeme pozici na dvojnásobnou pozici oproti předchozí (0,01 > 0,02 > 0,04, 0,08 > 0,16 atd.) Velikost pozice tak roste exponenciálně a spolu s tím roste i riziko a potenciální zisk na obchod.

Pokud jsme měli sérii 10 obchodů, kde až desátký skončil v zisku a předchozí ve ztrátě, celkem jsme průběžně prodělali 511 USD, poslední obchod nám vydělal 512 USD a náš čistý zisk byl 1 USD :). Celkem jsme zobchodovali 10,23 lotů, což v číslech znamená objem 1,023 milionu USD pro zisk 1 USD :).

Pánové a dámy, takhle funguje martingale :).

Může toto vůbec fungovat?

Odpověď je ano i ne.

Kdy může tento přístup fungovat?

V backtestu. V backtestu je totiž možné zoptimalizovat naprosto cokoli tak, aby to fungovalo. Sám jsem to kolem roku 2007 testoval, protože mne zajímalo, zda to může reálně fungovat. Pokud se zohlednil spread, tak se výsledky zhoršily, ale i tak se funkční strategie dala najít.

Zde je jedna ukázka backtestu martingale strategie. Vidíte propady i zvedání velikosti pozic v obchodech, ale equity jde pěkně nahoru.

Na závěr

Nejedná se o konec, čeká vás druhý díl, kde se podíváme na to, kdy strategie martingale nefunguje a několik důležitých tipů pro tradery, kteří by o této cestě uvažovali.