Automatické obchodování

Automatické obchodování 1: Co to je?

Dobrý den přátelé,

články píšu již dlouho, ale mám často dotazy od začátečníků, co to vlastně ty automaty přesně jsou, jaké mají výhody a nevýhody atd.. Uvědomil jsem si, že žádný seriál vysloveně pro začátečníky jsem ještě nenapsal a tak je čas, to napravit. Toto je první díl, který otevírá nový seriál, kde se podíváme na základy a časem i na pokročilejší témata.

Co je to automatické obchodování, AOS, algotrading?

Na finančních trzích jsou 2 základní metody, jak obchodovat:

[su_list icon=“icon: check-circle“ icon_color=“#02de00″]
  • Diskrečně
  • Automaticky
[/su_list]

Diskreční trading je metoda, kde se nad každým obchodem rozhodujeme ručně a ručně jej musíme realizovat.

Automatické obchodování jednoduše znamená to, že vše je realizováno automaticky. Termíny jako AOS a algotrading znamenají to samé, co automatické obchodování. Nehledejte v tom proto žádné rozdíly. Nemusíme tedy sedět u počítače a ručně se rozhodovat, co koupíme nebo prodáme. Automatická strategie má pevně daná pravidla a podle nich obchoduje zcela sama. Trader, který obchoduje pomocí automatů, pak jen kontroluje výsledky.

Jaké jsou výhody a nevýhody automatických strategií?

Mnoho obchodníků si myslí, že automatické strategie jsou k ničemu, protože nemají cit.

Povím vám mou zkušenost. Tradingu se věnuji 11 let. Pracoval jsem pro brokery, kde jsem viděl výsledky mnoha traderů a mými kurzy jich prošly tisíce. Za celou dobu jsem potkal jen jednoho tradera, který měl opravdu cit pro trhy. Realita co jsem viděl u obchodníků je jasná – většina ziskových obchodníků obchodovalo pomocí automatů. Proč? Souvisí to s jejich hlavními výhodami.

Automatické strategie mají hlavní výhody v tom, že:

  • Nedělají chyby
  • Reagují na trh okamžitě a zadají pokyn během zlomku sekundy
  • Nemají emoce
  • Soustředí se na trh 24 hodin za den

Automatické strategie mají hlavní výhody tam, kde člověk dělá nejčastěji chyby. Je přirozené být ovládán emocemi a chybovat, nicméně na burzu to nepatří a může to být velmi drahé. Toto pomáhají automaty odbourat.

Jsou samozřejmě situace, které automatická strategie nedokáže správně vyhodnotit a pak přijde ztráta. Nicméně jedná se o jednu ztrátu z mnoha obchodů a není to něco, co by bylo pro naše obchodování likvidační. Pokud máme strategii správně postavenou, bude i tak dlouhodobě zisková.

Osobně se automatickým strategiím věnuji již několik let a neměnil bych, u automatů zůstávám a i zůstanu. Ze začátku jsem k nim byl skeptický, ale pak jsem je začal obchodovat a dnes již vím, že to stojí za to!

Co nás čeká příště?

V dalších článcích se podíváme na to, zda jsou automatické strategie vhodné i pro začátečníky, jaké jsou možnosti jejich obchodování a povíme si také čemu se vyhnout a naopak jakou cestou se vydat. Ukážeme si možnosti, jak pracovat s automaty i když nejste programátor.

Těším se na vás u dalšího článku, který vyjde příští pondělí.