Automatické obchodování

Automatické obchodování 10: Jak úspěšně dojít do cíle?

V předchozích devíti dílech jsme si prošli širší základy vývoje automatických strategií a dnes si povíme o tom, jak dál. Jak dojít do cíle a dosáhnout úspěchu.

Automatické obchodování má jednu obrovskou výhodu – je mnohem méně náročné na psychiku, která je zabijákem traderů. Nemusíte se rozhodovat o každém obchodu, protože je proveden automaticky. Jeden faktor ale naše psychika ovlivnit dokáže, jaký?

Psychika v automatickém obchodování

Obchodování na burze je jako byznys. Jen místo zaměstnanců řídíme své strategie. Když začínáme, máme nějaké představy a plány. Nakonec ale nic nejde podle plánu a je potřeba se přizpůsobovat situaci, změnit i sám sebe. Cesta k úspěchu není rovná, docela dobře ji vystihuje následující obrázek:

Cestou se mnohokrát vrátíme zpátky, mnohokrát šlápneme vedle… Pokud ale vydržíme, nakonec do cíle dojdeme, nebude to ale tolik přímočaré, jako si představujeme.

Je dobré si najít pro začátek nějakého mentora, který vám ukáže jak na to a pomůže cestu prošlápnout. Budete pak vědět kudy jít, co dělat… Ale vždy je potřeba vaše práce a zapojení, abyste úspěchu dosáhli. Během let co se tradingu věnuji jsem zjistil, že na cestě k úspěšnému tradingu jsou 4 kroky.

4 kroky k úspěchu

Dám vám zde radu na to, jak postupovat, abyste do cíle došli co nejdříve. Sám jsem po této cestě šel a tak vycházím z mé vlastní praxe.

1. Začněte se učit

Jako první krok se začněte učit, jak strategie stavět a testovat. Načerpejte maximum informací, přemýšlejte nad nimu a pochopte, proč se co dělá tak, jak se to dělá. Můžete začát třeba v našem kurzu zde.

2. Testujte a aplikujte znalosti

Pro rozvoj znalostí je potřeba s nimi pracovat. Začnete tedy hned stavět strategie, testujte a nasazujte je na testovací účet. Zbytečně nezahálejte.

3. Propadněte vášni a neztrácejte naději

Nejlepší je propandout vášni ve finanční trhy a opravdu si je zamilovat. Až přijde období, kdy se nebude dařit, tak stále myslete na cíl, kam chcete dojít a nepropadejte panice. V začátcích se může stát, že za X měsíců něco vyděláte a pak o to přijdete. To je něco, co k obchodování patří a potká to každého. Důležité ale je neztrácet naději a udržet si kamennou psychiku i v těchto obdobích.

4. Užívejte si cíl s pokorou

Trh vždy je a bude silnější než vy. Je to jako s přírodou – nemůžete ji porazit, ale můžete se jí s pokorou přizpůsobit. Pracujte stejně s finančními trhy. Mějte úctu k nim, přistupujte na ně s pokorou a zodpovědně! Jen toto je cesta, která vede k dlouhodobým výsledkům. Pokora, úcta a respekt.

Závěr

Děkuji všem co četli můj seriál. Jsem rád, že jsme si společně prošli základy a těším se u dalších článků, které budou vycházet každý týden, jak je již zvykem.