Automatické obchodování

Forex AOS: Výsledky za první pololetí 2017

Dostal jsem dotaz: „Zdeňku, s automaty nemám vůbec žádné zkušenosti, ale podle mne vydrží ziskové jen pár týdnů.“.

Vlastně to nebyl ani dotaz, jen informace o tom, že dotyčný o automatech nic neví, ale stejně v tom má jasno :). Podívejme se tedy dnes na to, jak dlouho vydrží automaty ziskové a půjdu rovnou s kůží na trh a podíváme se na výsledky za letošní rok, ale i dlouhodobější.

Portfolio vypadá za tento rok takto:

Vysvětlení pro ty, co nepoznají co je na obrázku, aby si třeba nemysleli, že je to screen z backtestu :).

Jedná se o výpis z MyFxBook, což je online služba pro ověřování pravosti výsledků z obchodních účtů. Je napojen přímo na obchodní účet a monitoruje každý obchod, pozná, zda se jedná o reálný nebo demo účet, s jakým kapitálem se obchodovalo, u jakého brokera, s jakou pákou atd. Nahoře můžete vidět, že se jedná o reálný účet u Purple Trading a zisk je 14,94% s maximálním propadem 4,75%. Na účtu byl startovací kapitál 200 tisíc korun, na který jsme toto portfolio nasadili.

Celkem je v tomto portfoliu 9 strategií a výsledky:
Strategie 1: 1,93%
Strategie 2: 1,35%
Strategie 3: 1,54%
Strategie 4: 2,23%
Strategie 5: 0,21%
Strategie 6: 1,52%
Strategie 7: 1,55%
Strategie 8: 0,2%
Strategie 9: 3.54%

Jak vidíte, všechny strategie jsou po půl roce v zisku, tedy na tomto účtu bez problémů vydělávají 6 měsíců,což je více jak pár týdnů.

Možná se Vám zdá zisk malý, ale na účet jsou nastavená velmi malá rizika, průměrné riziko na obchod je 0,35% a průměrný zisk 0,55%, cílem není riskovat hodně, ale jít si pro rozumné zisky s rozumným rizikem, aby bylo obchodování psychicky pohodlné. Přeci jen se nejedná o účet s pár tisíci, 200 tisíc je už kapitál, kde je dobré mít rizika pod kontrolou a brát to ne jako hru, ale zodpovědně. Kdo chce ale větší zisky, může nastavit větší rizika a mít zisky 3x nebo i 4x větší, toto rozhodnutí je na každém z vás :).

Možná si říkáte, že půl roku není moc, tak si ukažme jinou strategii, která běží již více než 3 roky:

Tato strategie běží od dubna 2014, tedy déle jak 3 roky. Je stále v zisku a podle nastavení je i stále v „ziskové zóně“. Poslední rok jde do strany, ale jedná se o jednu strategii a navíc v tradingu je normální mít období, kdy nedosáhneme nového zisku. Toto období může mít klidně i několik měsíců, není výjimkou mít dva kvartály za sebou do strany nebo ztrátové, to k tradingu patří a neznamená to neúspěch. Trading není zaměstnání, kde očekáváme výplatu 15. v každém měsíci :).

Jak vždy opakuji všem, co obchodují a nebo s tradingem začínají – mějte reálná očekávání. Nehledejte cesty, tak udělat 10% za měsíc s nulovým rizikem, hledejte cesty, jak dosahovat realistických zisků, ať nezůstanete jen u snění, ale získáte zkušenost, kterou překlopíte do reality.