Automatické obchodování

Automatické obchodování 5: Jakých výsledků lze dosáhnout a stanovení cílů

Ať už obchodujeme na burze nebo podnikáme, je důležité si stanovit své cíle. Pokud nemáme cíl, nevíme kam jdeme a těžko tam můžeme dojít.

Stanovení cílů má ještě jeden důležitý aspekt – musí být reálné. Zažil jsem opravdu mnoho lidí, co si dalo nereálné cíle a výsledek byl, že tam nikdy nedošli. Od určitého bodu je totiž větší šance že vyhrajete ve sportce, než že např. vybudujete druhý facebook apod. Povězme si tedy něco o tom, jak si cíle stanovit a jakých výsledků můžeme reálně dosahovat.

Jak si stanovit cíle?

V první řadě si stanovte svůj cíl tak, aby byl dosažitelný a dobře definovaný. Říct si např. „chci být miliardář“ a stanovit si to jako cíl je k ničemu, nepomůže nám to naplánovat si tu cestu.

Mnohem lepší je si říct např. „Začnu ochodovat s 50 tisíci, během prvního roku se naučím obchodovat a postavím první portfolio, pak se budu snažit dosahovat zisku 50% ročně a každý rok na účet přidávat 50 tisíc. Za X let budu mít dostatečný kapitál na to, abych se tradingem uživil.“. Vidíte ten rozdíl? Takto definovaný cíl nám říká co máme udělat a jaké kroky dodržet. A víme, kde budeme, pokud se budeme snažit.

Jak jsem již ale psal, cíl musí být reálný a s tím souvisí reálně dosažitelné výsledky.

Jakých výslekdů můžeme reálně dosahovat?

Co myslíte, že jsou realisticky dosažitelné roční zisky? 30%? 50%? 500% nebo i víc?

Realitou je, že bohužel má mnoho traderů zkreslený pohled na to, čeho lze dosáhnout. Brokeři rádi ukazují, jak se někomu povedlo 500% za měsíc, prodejci automatů staví strategie pro doshaování obrovských zisků a přitom nekoukají na rizika…

Každý trh má své limity a není to o tom, zda to umím nebo ne, ale z principu jsou určité výsledky, kterých dosahovat lze. A pak výsledky, kterých dosahovat nelze.

Reálně dosažitelné výsledky jsou v desítkách procent za rok. Znám pár (opravdu jednotky) špičkových traderů, kteří zvládají vyšší desítky procent až 100% za rok. Ale to je extrém a je velmi náročné takových výsledků v dlouhodobém horiznotu dosahovat. Zde pouze upozorňuji, že dlouhodobými výsledky myslím roky, ne dva týdny nebo měsíc. Pokud ale máte trpělivost a jste pečliví, zisků v desítkách procent dosahovat můžete.

Jak si vybudovat slušný kapitál?

Možná si říkáte, že máte malý kapitál a desítky procent za rok je málo. Jak si tedy vybudovat kapitál, aby vás trading uživil?

V zásadě to není tak těžké. Doporčuji postupovat stejně, jako jsem postupoval já – krok za krokem :).

Zaměřete se na budování kapitálu. Odkládejte si každý měsíc nějaké peníze stranou a přidávejte je na svůj účet. Efekt sněhové koule je fantastický a časem účet roste víc a víc. Například pokud začnete s 50 tisíci, ročně vyděláte 30% a přidáte 30 tisíc, za deset let budete mít jeden a půl milionu. Jděte raději touto cestou a máte velkou šanci, že do toho cíle opravdu dojdete!

Závěr

Trading je (mimo jiné) o dvou věcech – naučit se dosahovat rozumného zisku a budování kapitálu. Pokud toto spojíte dohromady, pak časem svých snů a cílů dosáhnete.

Příště se již podíváme na konkrétní kroky, které vedou ke stavbě strategií, které vám ty zisky přinesou.