Automatické obchodování

Automatické obchodování 2: Je vhodné i pro začátečníky?

„Jsem začátečník, to automatické obchodování pro mne asi nebude vhodné“ je něco, co slýchám docela často. Jak to je? Je automatické obchodování vhodné i pro začátečníky?

Jak jsme si řekli v minulém článku, tak AOS má plno výhod – nedělá chyby, je pohodlnější na psychiku, obchodníci jsou statisticky úspěšnější. Z toho si můžeme udělat závěr, že automatické strategie by měly být pro začátečníky vhodné. Dnes si k tomu řekneme něco více…

Výhody automatických strategií pro začátečníky

Jak jsme si řekli výše, automatické strategie mají výhody, které jsou jistě zajímavé i pro nováčky. Je jich ale více, podívejme se na ně.

Výhody 1: Psychika

Psychologie je alfa a omega ziskového obchodování. Pro začátečníky je velmi náročná a často v ní dělají plno chyb. Kvůli špatné realizaci obchodů pak mají pocit, že každý obchod co otevřou je ztrátový. Video ale řekne více, než milion slov, tak se podívejte v následujícím videu, jak mozek většiny začátečníků funguje.

Automatická strategie nemá emoce, takže se rozhoduje bez přemýšlení a obchod zkrátka realizuje ihned. To je pro začátečníka jistě velká pomoc.

Výhoda 2: Chyby

Začátečník dělá mnoho chyb – špatně vyhodnotí trh apod. Automatická strategie chyby nedělá. Dělá zkrátka to, co jí řeknete.

Výhoda 3: Zjistíte, co funguje a co ne

Víte, co je backtest? Backtest je simulace strategie na historických datech. Víme tak, jaké výsledky strategie měla za posledních např. 10 let. Díky backtestu strategií uvidíte, co funguje a co ne. A rychleji se vám tak dostane trh „pod kůži“.

Výhoda 4: Automatická strategie nepanikaří

Pamatuji si klasické chování začátečníků, když přijde série ztrát.

  1. ztráta: OK, to je normální
  2. ztráta: V pohodě, další už bude zisk
  3. ztráta: Sakra, děje se něco? Kouknu na fundamenty.
  4. ztráta: No toto… Příště už to musí vyjít, dám další obchod s 10x větší pozicí a zalepím tu díru.
  5. ztráta: Sakra pět ztrát a tolik peněz v tahu… Změním strategii

Automatická strategie nepanikaří, obchoduje přesně jak má. Je to další velké ulehčení pro nováčky. Je potřeba počítat s tím, že ztráty a série ztrát k obchodování patří, bez nich to nejde.

Výhoda 5: Čas

Pamatuji si časy, kdy jsem obchodoval diskrečně. Měl jsem svou strategii, podle které jsem obchodoval. Seděl jsem u PC několik hodin za den, sledoval trh a čekal na signály… Prakticky veškerý čas jsem dával sledování trhu. Času na další studium, vývoj strategií atd. bylo málo. Jakmile jsem začal obchodovat automatické strategie, měl jsem rozvázané ruce. Mohl jsem se věnovat studiu, hledání strategií… AOS obchodoval sám a já jen kontroloval. Najednou jsem začal zkušenosti získávat mnohem rychleji a začal se věnovat i jiným trhům, na které jsem měl dříve málo času.

Automatické strategie mají z mého pohledu pro nováčky pozitivní přínos a určitě je škoda, se jim vyhýbat. Zkušenosti díky nim získáte postupně a troufám si říct, že i rychleji, než pouze diskrečním, tedy manuálním, obchodováním.

Co nás čeká příště?

Nyní jsme si řekli, zda jsou automaty vhodné i pro začátečníky. Možná si říkáte „to vše je fajn, ale já neumím programovat“. Víte co? Já taky ne. V příštím článku si proto ukážeme různé přístupy ke stavbě strategií, včetně těch, kde programovat nemusíte umět.