Opce

Seriál praktického opčního obchodování – týden 12

Vážení čtenáři a obchodníci, naše portfolio se posunulo od posledního článku na nová maxima a aktuálně dosahuje zisku +1,52%. Pokud bychom vůbec neotevírali hedgovací pozice v podobě ETF:KOLD, výkonnost by dosáhla +2,52%, ale to samozřejmě není žádná výmluva, ani omluva, pouze konstatování :). Hedgovací pozice mají stále svůj smysl a během zimy z nich jistě vytvoříme ziskové pozice.

Aktuální stav portfolia tedy vypadá následovně:

Obr.1: Account Overview
Obr.1: Account Overview

Delta portfolia

Abychom vám přinesli další praktickou informaci, rozhodli jsme se popsat, jak vypočítat deltu portfolia.

Obr.2: Delta portfolia
Obr.2: Delta portfolia

Z tabulky výše vidíte, že musíme v první řadě přepočítat páková ETF na společný jmenovatel – my jsme si zvolili 1x pákové ETF:UNG jako základnu. Tedy UNG má páku 1x, BOIL páku 2x, KOLD páku -2x. Pokud pronásobíme páku, deltu a počet opcí u každé pozice (sloupec 6 je násobkem sloupců 3,4,5), vyjde nám celková delta každé pozice s očištěním o vliv páky. Nyní musíme vzít v potaz i odlišnou cenu podkladu u každé pozice, takže pro celkovou dolarovou expozici vynásobíme sloupec 6 se sloupcem 7. Nám celková expozice v UNG vyjádření vyšla – 7 006 USD, což na portfolio o velikosti cca 100.000 USD je velmi malá expozice.

Pokud bude cena plynu růst, delta našich short pozic se bude zvětšovat a delta našich hedgů naopak zmenšovat, nám bude tedy růst expozice na short plynu, což dlouhodobě chceme. Zároveň pokud by cena plynu měla dál klesat, naše agregátní delta by se mohla přehoupnout do kladných čísel, a to už by se nám příliš nelíbilo, neboť bychom porušili náš mandát být snažit se kapitalizovat na rozpadu neefektivních ETF díky contangu plynu a tedy i jeho shortování.

Je ale logické, že pokud plyn spadne příliš a bude fundamentálně příliš levný, tak je nesmysl být short, ale člověk by si měl dovolit otevřít i dlouhé pozice. Proto nám nevyčítejte, pokud se stane, že budeme někdy v budoucnu i mírně net long plyn. Určitě to není porušení naší logiky dlouhodobě plyn, potažmo tedy neefektivní ETF, shortovat, ale je to pouze taktický záměr využít nadměrné podhodnocenosti ceny zemního plynu.

Připomínám, že v členské sekci klasicky naleznete pravidelný výpis z účtu (Portfolio Analyst) po přihlášení na Váš účet zde na serveru Quastic. Pokud ještě účet nemáte, stačí zadat Váš e-mail do kolonky níže.