Kryptoměny

Martin Kysela: U kryptoměn vsaďte na portfolio!

Hned na úvod pro ty, co neradi čtou – k tomu, jak vybírat kryptoměny, jsem měl 2.10. webinář. Samozřejmě je k dispozici i záznam a dám vám jej hned sem na začátek. Pokud se vám nechce číst, můžete se podívat na záznam. Najdete v něm samozřejmě mnohem více informací, protože ne vše se do článku vejde.

Je to již 15 let co jsem začínal s investicemi a obchodováním na burze. Za tu dobu jsem si našel svou cestu k obchodování a věnoval se i dalším aktivitám souvisejícím s tradingem – jsem spolupořadatel mezinárodní konference QuantExpo, která proběhla v minulém roce, zajišťoval jsem vydání knih od Alexandra Eldera, Larryho Williamse, Marka Douglase a dalších. V roce 2013 jsem se začal aktivněji věnovat kryptoměnám, které mě, coby bývalého ajťáka, velmi zaujaly. Letos mě Zdeněk Zaňka přesvědčil, abych se o pohled na kryptoměny podělil s ostatními. Líbilo se mu, že je neprezentuji jako cestu milionových zisků, ale realisticky. Proto vznikla série webinářů a postupně zde pro vás začnu psát i články.

Co jsou kryptoměny?

Kryptoměny jsou především „super mega coll hype“ posledních let. 🙂 V roce 2017 na nich bylo možné vydělat tisíce procent, a tak lákají mnoho traderů a spekulantů s vidinou snadných zisků. Řada z nich však letos narazila a pokud nakoupili na vrcholu, utrpěli výraznější ztráty.

Ztratily kryptoměny svůj potenciál? Nemyslím si. Kryptoměny jsou nový, velmi zajímavý směr investic. Je k němu ale potřeba přistupovat jinak než to dělá většina.

Z mého pohledu není rozumné hledat kryptoměnu, která obrovsky vyskočí, udělá tzv. homerun a přinese nám tisíce procent zisku. Dnes je kryptoměn opravdu spousta, těch obchodovatelných je konkrétně 2042 (k 7.10., kdy píšu tento článek), a tak je potřeba přistupovat k výběru zodpovědně.

Pokud si chcete osvěžit základy, případně jsou pro vás kryptoměny nové, podívejte se i na záznam našeho prvního webináře, který byl úvodem do tohoto zajímavého oboru.

Jak vybrat kryptoměnu pro tu nejlepší investici?

Výběr správné kryptoměny je samozřejmě klíčový. Pravdou totiž je, že existuje mnoho kryptoměn, které nemají vůbec žádnou budoucnost a pravděpodobně brzy svou existenci ukončí. Existuje také mnoho podvodných měn a dokonce máme i kryptoměnu, která vznikla jen jako recese a přesto má k dnenšímu dni valuaci přes 600 milionů USD (podrobně o ní mluvím na webináři, včetně důvodu, proč má takovou valuaci).

Při výběru bychom se tedy měli zaměřit na tyto klíčové body:

Valuace

Pokud má kryptoměna valuaci jen 1 milion USD, je snadno manipulovatelná. Měla by tedy mít dostatečnou valuaci pro to, aby se s ní tak snadno manipulovat nedalo.

Burzy

Některé kryptoměny se obchodují pouze na jedné čo několika málo lokálnách burzách. To je samozřejmě špatně. Na čím více burzách měna je, tím lépe.

Vývoj ceny

S kryptoměnou by se mělo aktivně obchodovat a měla by vykazovat rozumný vývoj.

Správný vstup

Jakmile máme kryptoměnu vybranou, je vhodné si počkat na vhodný okamžik vstupu. O tom budu psát později.

Znaky podvodu

Kryptoměna by také neměla mít znaky podvodu. Měla by kolem ní být kvalitní komunita a především by měla přinášet unikátní výhody a řešení konkrétního problému. Vývojový tým by měl také intenzivně pracovat na jejím zlepšování. Ostatně, jak poznamenal na webináři Zdeněk – kryptoměny se více podobají výběru akcií než měn nebo komodit.

Při výběru bychom se též neměli spoléhat pouze na jednu kryptoměnu, ale nakoupit jich více. Je to podobné jako u akcií, tam též nekoupíme jen jeden titul, ale postavíme si portfolio.

Jak správně sestavit portfolio kryptoměn

Jak jsem zmínil výše, není dobré spoléhat na jednu kryptoměnu. Portfolio pomůže rozložit rizika a stabilizovat vývoj. Jak takové portfolio sestavit?

V první řadě bychom měli vybírat z kvalitních kryptoměn, které splňují podmínky uvedené výše. Pak bychom měli sledovat i další faktory.

Vybrat kryptoměny z různých segmentů

Kryptoměny můžeme, stejně jako akcie, dělit do segmentů. Nejsou oficiálně stanovené ani tolik pestré jako u akcií, ale přesto jich zde několik máme. Za základní můžeme považovat tyto čtyři (názvy uvádím záměrně anglicky, protože tak je i nejčastěji najdete v online diskuzích a zahraničních webech):

Payment (LTC, XRP…) – měny určené primárně pro platby
Platform (ETH, NEO…) – měny se smart kontrakty, často slouží jako základ pro nové měny
Dividend (WTC, OMG…) – řeší konkrétní problém a zároveň vyplácí nepatrné dividendy
Privacy (XMR, XVG…) – kryptoměny s důrazem na anonymitu a bezpečnost

Zde ještě vyvrátím jeden mýtus. Kryptoměny nejsou automaticky anonymní, pokud tedy nehovoříme o těch z kategorie privacy. Platby například bitcoinem jsou pseudonymní, a tedy dohledatelné. Takže pozor, co s jejich pomocí platíte. 🙂

Správně načasovat vstup

Jakmile vybereme kryptoměny, není dobré do nich hned bez rozmyslu vstoupit. Je dobré si vstup do pozice načasovat a vstoupit v ten nejlepší moment.

Ten pravý moment lze snadno určit například pomocí nejzákladnějších nástrojů technické analýzy (zejména pro dlouhodobější investici jsou tyto nástroje zcela dostačující). Kryptoměny analyzuji na denním timeframe a porovnávám s týdenním. Nižší timeframe než denní však nemá pro sestavení portfolia k dlouhodobějšímu držení příliš smysl.

Pozor ale na to, že pokud vybereme špatné měny, technická analýza nás nezachrání. Ta nám jen pomůže lépe vstoupit a více tak na konkrétním obchodu vydělat.

Příklad portfolia kryptoměn

Na webináři jsem ukazoval příklad portfolia, kde máme investici rozdělenou na devět částí. Portfolio je modelované pro kapitál 10 tisíc USD, ale dá se pochopitelně snadno postavit i pro účty o velikosti od 500 nebo 1000 USD.

Zde můžete vidět rozložení portfolia na grafu:

V portfoliu má největší zastoupení trojice silných kryptoměn – Bitcoin, Ethereum a Litecoin. U nich též vidím největší potenciál. Část kapitálu, konkrétně 10%, zde máme též dedikováno na menší projekty jako jsou ICO. Portfolio jsem podrobně okomentoval na webináři. Já sám mám v portfoliu cca 40 kryptoměn, ale drtivou většinu kapitálu mám zhruba ve 20 z nich, zbytek jsou jen malé peníze, kde jsem chtěl především podpořit různé projekty a podobně.

Kolik do kryptoměn investovat?

Portfolio se dá postavit prakticky s libovolnou částkou, klidně s 500 USD.

V této částí zmíním velmi důležitý bod! Nikdy, opravdu NIKDY, nedávejte do kryptoměn půjčené peníze nebo dokonce všechny peníze co máte. Doporučuji do kryptoměn dávat maixmálně 10 %, vašeho investičního kapitálu. Mají velký potenciál, ale také velká rizika.

Často si vzpomenu na tragické případy z konce minulého roku, jako je tento:

Zajímalo by mě, jak se mu dnes daří. Tehdy byly kryptoměny vysoce nadhodnocené a kupovat je byl holý nesmysl.

Kde kryptoměny sledovat a analyzovat?

Pro analýzu kryptoměn existuje mnoho nástrojů. Prakticky každá burza má své vlastní. Ale ne vždy jsou burzovní platformy zrovna ideální. Často jsou vhodné spíše jen jako exekuční platforma, tedy pro realizaci obchodů. Osobně mohu pro tržní analýzu, zejména pro dlouhodobější obchody, doporučit TradingView. Tato služba je v základní (a dostačující) podobě zdarma, je přehledné a dobře se s ní pracuje. A také v ní najdeme prakticky všechny zajímavé kryptoměny s kurzy z různých burz.

Na webináři jsem ukazoval TradingView naživo. Pokud vás zajímá více, podívejte se na něj tam.

Pro prvotní výběr kryptoměn a získání základních informací o nich mohu vřele doporučit nástroj Coinmarketcap. Ukázku najdete též v záznamu webinářen na začátku tohoto článku.

Prosba na závěr

Na konci webináře najdete dotazník, kde můžete ohodnotit jak se vám líbil. Webináře děláme pro vás, nikoliv pro sebe. Za zpětnou vazbu tedy budeme moc rádi a můžete hlasovat i pro téma, které byste si rádi vyslechli v rámci přístího webináře.