Analýza trhů

Sklidila jsem $240 na kukuřici

Po téměř dvou měsících jsem se dočkala a včera jsem „sklidila úrodu“ kukuřice. V červenci jsem se rozhodla vybudovat pozici na bear spread ZCN18-ZCH18. Jednalo se tedy o spread v rámci jedné sklizně, takže poměrně nízkoriziková volba. Tak akorát na mojí psychiku i účet 🙂

COT analýza

Proč právě bear spread a kukuřice? Jak mě už mnozí znají, důležitým pilířem mého obchodního systému je COT analýza. To jednoduše znamená pohled do zákulisí trhu, na náladu důležitých skupin účastníků trhu. A právě zajišťovatelé a spekulanti v červenci naznačovali, že trh začíná být překoupený a je zde tedy šance na zastavení růstu, či přímo pokles ceny. COT index sice ještě nebyl extrémně vyhrocený, ale pro bear spready u kukuřice i menší vyhrocenost většinou postačí k ziskovému obchodu.

COT index u velkých spekulantů

COT analýza zajišťovatelů

Technická analýza

Denní graf kukuřice

Kromě toho kukuřice narazila na dvojitou rezistenci – 400 centů a klesající trendline. Spolu s COT analýzou zde vznikla zajímavá příležitost.

Týdenní graf kukuřice

Analýza full carry

Ale to není vše. Velmi důležitou informaci mi dávala analýza full carry, jak můžete vidět na následujícím grafu. Modrá křivka představuje aktuální spread a všimněte si období, na které ukazuje šipka. V červenci byl spread očividně podhodnocený v porovnání s předchozími lety. Spread byl jednoduše levný a vyplatilo se o něm uvažovat.

Analýza full carry

Mé studenty jsem učila, že u tohoto typu bear spreadů je vhodné pozici budovat postupně. Mě osobně se to ale tentokrát nepodařilo. Ihned po mém vstupu se spread vydal rovnou vzhůru a do nižších oblastí (kde jsem měla další příkazy) se už nepodíval. Na následujícím grafu můžete vidět můj vstup a výstup z pozice.

Výstup z pozice

Rozhodla jsem se včera vystoupit, protože COT už není moc příznivý. Také analýza full carry napovídá, že spread už zdaleka není levný. Dostal se do běžného pásma, kde už není tak zajímavý potenciál pro další růst. Sezonalita také naznačuje spíše stagnaci.

Výsledek obchodu můžete vidět ve screenu portfolio okna z platformy TWS. Příjemný zisk na jeden kontrakt z tohoto typu spreadu. Výsledné RRR je zhruba 1:1, což je běžné v případě líných konzervativních bear spreadů na kukuřici.